כשפנו אלי וביקשו ממני לעשות סקירה לנעלי התאוששות מדגם Molokai של Columbia Montrail שאלתי את עצמי מה זה לעזאזל נעלי התאוששות. בעיני נעלי ההתאוששות האופטימליות הן בעצם כפכפים. הרי מה כבר אנחנו מבקשים אחרי אימון חזק, תחרות או ריצת נפח – משהו נוח שיאפשר לרגליים להתאוורר ולתת לבהונות האומללות קצת מרחב נשימה.

כתב וצילם: תומר קרוצ’י (עם קצת השראה מסיינפלד)

Columbia Montrail Molokai

בעודי שובר את הראש איך לגשת לסקירה הזאת האירה לי אשתי את סגירת המעגל המיסטית שהתגבשה לנגד עינינו. באחד הפרקים האהובים עלי בסיינפלד, אותו פרק שמתמקד ברץ המרתון החביב ז’אן פול ז’אן פול, מתבקשת איליין לכתוב סקירה של נעלי ההליכה ההימאלאיות. לאחר שרשרת תלאות ומפחי נפש הצליחה איליין למצוא תיאור מוצלח דיו לנעלי ההימלאיה, וכך גם לי לא נותרה ברירה של ממש, ולצאת להרפתקה משלי עם ה Molokai של קולומביה מונטרייל.

התאוששות כמטרה

עד לאחרונה פרק ההתאוששות היה אחד מאלו שרצים ומתאמנים נטו להמעיט בערכם. בעוד שרצי העל מקניה ואתיופיה ישנים כ-9-10 שעות בלילה, ועוד מוסיפים על כך סיאסטה בצהרי היום, המצב שונה לעייפה בקרב הרצים החובבים. אני לא מכיר אדם אחד השייך לקהילת הרצים שמתקרב למספרים האלה, כולל אותי לצערי. גם את ריצת ההתאוששות ההכרחית רצים רבים אינם יודעים לבצע מבחינת מרחק, רמת עצימות ומשטח מתאים. הסיבות לכך ברורות; אף אחד מאיתנו אינו אתלט מקצוען, וכולנו נאלצים לתמרן בין קריירה, משפחה, אילוצי היום-יום ואימוני פרטלק.

קולומביה מונטרייל מולוקאי

ובכל זאת, בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות לחשיבות ההתאוששות בתהליך האימון, גם בקרב רצים חובבים. דוגמה קלאסית לכך הינה השימוש הגובר בגליל העיסוי (טריגר-פוינטס) ואביזרים דומים שמטרתם להאיץ את תהליך ההתאוששות ולצמצם את החשיפה לפציעות ספורט.

תשאלו כל מאמן, ספורטאי מנוסה, פיזיותרפיסט ואיש מקצוע אחר בתחום מהו המפתח העיקרי להתאוששות נכונה וטובה, והתשובה שתקבלו תהיה כמעט תמיד “תנועתיות”. כמעט כמו בכל דבר אחר בחיים, גוף הנמצא בתנועה הוא כזה הנמצא בתהליך התחדשות ובנייה. אל המשבצת הזאת כיוונו ככל הנראה אנשי קולומביה מונטרייל כשחשבו על הנעליים האלה. הלאה, לנסות.

נעלי התאוששות

כללי

הנעליים שייכות לסדרת מולוקאי (Molokai), הנקראת על שמו של אחד מאיי הוואי. סדרה זאת כוללת שורה של סנדלים וכפכפים שלדברי היצרן, מאפשרים לשלב בכפיפה אחת נופש ותנועה, כאשר בשונה משאר הדגמים בסדרה, הנעליים הללו מציעות שיכוך ואחיזה משופרים, תוך שמירה על אוורור ונעילה והסרה פשוטות.

Molokai

עיצוב ומראה

הייתי אומר שיופי הוא לא הצד החזק של הנעל הזאת ושיש לה מראה מעט לא קונבנציונלי, על גבול העתידני. אף שאנשים לא נשארים אדישים כלפיה, הייתי אומר שהיא פחות תתאים ליציאה לקוקטייל חגיגי או לחתונה (כולל החתן והכלה).

מההיבט הזה ייתכן שב-Columbia Montrail היו צריכים לחשוב יותר על מתאמנים כמוני, שירצו להסתובב עם עם נעלי ההתאוששות גם במקומות קונבנציונאליים מבלי לעורר דיון על הנעליים ומהותן.  או שלא, ממש כמו בפרק אחר של סיינפלד, על נעלי האימונים המיוחדות של ג’ימי…

מפרט

מדובר בנעל קלה עם סולייה מרופדת בעלת דרופ לא צנוע. המדרס הפנימי גם הוא מוסיף על הדרופ לא מעט, כך שהנעל תתאים לאוהבי הסוליות המסיביות, ופחות לחובבי המינימליזם. גפת הנעל עשוייה מחומר מוקצף מרוכב, ומרגישה כמו רשת אוורירית ואלסטית. הנעל היא ללא שרוכים.

Coilumbia Montrail Moloakai

התאמה

בחירת מידה: בנעלי הליכה אני נועל מידה 43, בכפכפים 44, נעליים שעמן אני רץ הן במידה 45. בנעליים האלה הכי התאימה לי מידה 43.5, קרי, אי שם בין נעלי הליכה לכפכפים, אך לא מעבר.

קולומביה מונטרייל מולוקאי

הליכה

נעלתי את הנעל ללא גרביים ולדעתי זו גם המטרה. הנעל מאד נוחה ונעימה, והמגע של המדרס נעים ואף מעודד תחושה וזרימת דם. מבחינת ההיבט של ההתאוששות גרידא, הרי שאחרי אימון או במהלך שגרת אימונים אני מעדיף לעלות על נעליים כאלו מאשר כל נעל אחרת, נקודה. ניסיתם פעם לסיים ריצה של 20+ ק”מ וקצת אח”כ לנעול נעלי הליכה? מבאס למדי. מהבחינה הזאת הנעל מנצחת. אגב, אפשר גם לנעול את ה Molokai כמו כפכפים, כשהעקבים נמצאים מחוץ לגפת הנעל, אולם ייתכן וזה משפיע על הבלאי בטווח הארוך.

נעלי התאוששות

ריצה?

אלו נעלי התאוששות, לא נעלי ריצה. עם זאת אפשר לעתים לעבור לריצה בלהט הרגע, קצת מיאוצים עם הכלבה או אחרי הפריסבי, אבל לא הייתי לוקח את זה רחוק. הנעליים האלה אמורות לסייע למלא מצברים ולרענן את הגוף והשרירים, ולא לשמש לאימונים של ממש, או חלילה, לגרום לפציעה או סתם שפשופים ויבלות.

פעילויות נוספות

זו נעל אידיאלית לטיול בשכונה עם הכלב, לקפוץ לסופר, לאסוף את הילדה מהגן או ללכת לאימון פילאטיס. בניגוד לכפכפים ויחפנות, הנעליים מאפשרות יותר תנועתיות ועבירות, ואחיזת קרקע טובה יותר שמונעת החלקה. מהבחינה הזאת אני מוצא אותן מוצלחות גם לספורט ימי כמו סאפ או גלישת רוח למתחילים.

כמו-כן, למי שלא מת על כפכפים או פחות מעוניין לחשוף ברבים את מסדר הציפורניים השחורות או שאר מרעין בישין הפוקדים את כפות הרגליים מעת לעת, הנעליים האלה יעשו את העבודה. לאלו מביניכם שעובדים במקום ללא קוד לבוש או שאתם סתם היפסטרים, ייתכן שתמצאו את נעלי ההתאוששות יעילות להתאוששות במסדרונות המשרד אחרי בוקר מתיש מול המסך או ישיבה ארוכה ומשעממת במיוחד. מה שבטוח, יהיה כבר מישהו שישאל אתכם על הנעליים בסמול-טוק שליד מכונת הקפה.

  • יתרונות: קלה, אוורירית, נוחה לנעליה והסרה, אחיזת קרקע טובה
  • חסרונות: עיצוב קצת נועז ועתידני, דרופ גבוה שלא יתאים לחסידי המינימליזם

בשורה התחתונה

נעל נוחה מאד שתגרום לכם להאריך את הטיול בשכונה בכיף לשמחת כלבכם, ועל הדרך להאיץ את תהליך ההתאוששות בין האימונים.  

ותודה לאיליין על ההשראה, ולאשתי נעה על האבחנה החדה

כתב וצילם: תומר קרוצ’י