בעצתו של הפיזיותרפיסט שלי, החלפתי נעליים לפני כשנה וחצי וזאת לאור פציעות חוזרות ונשנות בעקב אכילס ובשרירי התאומים. עד אז רצתי עם מותג ידוע בתחום הריצה בעלות דרופ 12 מ”מ. עשיתי את המעבר לנעלי ריצה בעלות דרופ נמוך בהדרגה כדי לא ליצור פציעה מהכיוון השני ולהרגיל את הרגליים למנח שונה: ריצה קדמית יותר. ההבדל תהומי וההנאה גדולה. לכן, שקיבלתי את הבקשה בחון את אחת מנעלי סדרת המרתון של New Balance, ביקשתי את הנעלים עם הדרופ הכי נמוך שלהם, ומה אומר? ידידות נפלאה.

המבחנים נערכו בריצות בינוניות למרחק של עד חצי מרתון, אותו רצתי על מסלול ירושלים בקצב מעט איטי מהרגיל שלי. הנעל היתה חלק מההתמודדות שלי עם ריצה בקצב לא טבעי לי במסלול המאתגר.

מאת: ורדי בכור
צילום: גיא חלמיש, בני כהן

ניו באלאנס

דגם נייטראלי ומהיר: 890V6

התקשורת השיווקית של סדרת הנעלים שהשיקה חברת New Balance לקראת מרתון ירושלים, מבטיחה “נעל ריצה ייעודית לכל כף רגל” כך שכולם מקבלים מענה. בסדרה שהושקה במרתון ירושלים יש שלושה דגמים:

  • הדגם הנייטראלי ומהיר 890V6 נעל ריצה נטרלית מהירה וקלת משקל, לריצות בקצב מהיר.
  • דגם V8880 נייטרלי ומכוון לריצות למרחקים ארוכים הדורשים ריצה גמישה ורספונסיביות.
  • V8860 – דגם Stability – נעל לפרונציה ויציבות למרחקים ארוכים.

גילוי נאות, מעולם לא חשבתי לרכוש נעל ריצה של New Balance, הנעלים תמיד נראו לי פחות מדליקות ויזואלית, וגם כרצה לא שמעתי עדויות מסביב שאכן אנשים רצים איתה וחווית המשתמש שלהם טובה ומעצימה את הריצה שלהם.

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

מההתרשמות שלנו יש איזה בעיה שיווקית ל New Balance – בישראל. לפחות בסביבתי המידית, יש מותגים אחרים שעולים לפניהם לראש כשחושבים על נעלי ריצה מומלצות. מצד שני, היו להם שנים חזקות והם מותג ותיק ומנוסה. אחרי שרואים אותן, מיד מזהים ונזכרים במותג שהיה בהחלט בעל מוניטין טוב וחביב על אורתופדים בעבר. זו פעם ראשונה שהעבירו ל RUNPANEL נעליים למבחן ואולי הדבר מרמז שמתחיל להיות שם איזה שינוי.

New Balance

ניו באלאנס 890V6 – פיצ’רים ותאור יצרן

  • ייעוד: נעל ריצת כביש.
  • משקל: 255 גר’.
  • דרופ: 6 מ”מ.
  • רוחב במבחן: 2E (לא סטנדרטי).
  • מחיר:839 ש”ח.

NB

סקסאפיל ועיצוב

המראה שלהן מצד אחד פשוט ולא יומרני אך כשנועלים אותן ההפתעה גדולה והרצון המיידי הוא לצאת לריצה.

הדגם הניטראלי המהיר מגיע בשילוב הצבעים לבן שחור עם זריקות צבע של צהוב זרחני שנראה למרחוק עם תפרים מינימליים. הבד עשוי מרשת נושמת, גמישה ומאווררת. מצאתי את עצמי בוחרת לנעול אותן גם בלבוש ספורטיבי לרדיפה אחרי ילדתי בת ה 4.5. בשעות אחר הצהרים.

הצבע הלבן הוא צבע לא טריווילי- אני מכירה לא מעט רצים שיעדיפו להימנע ממנו בכל מחיר, מאחר והוא תופס לכלוך ונראה מיושן מהר מאוד, אבל הלבן שחור הזה, עם הגימורים העדינים המפוספסים בעיצוב הוא בדיוק מה שאני אוהבת במראה שלה. הפסים האלה, שראינו גימורים מאוד דומים לה בנעליים של ברוקס שבחנו בעבר (עד כדי תחושה של חוסר מקוריות) נותנים תחושה הייטקית מתוחכמת.

הלוגו של NB – קצת השתנה מהשנים הקודמות והוא כעת N בלבד בכיתוב דק יותר. זו אחת מנקודות החולשה החזקות ביותר של העיצוב פה, כיוון שהוא לא משתלב בעיצוב באלגנטיות אלא נראה כנטע זר שמודבק מעליו. לוגואים של חברות רבות אחרות נראים טוב יותר גם בפני עצמם וגם משווים מראה מהיר לנעל, ומעוצבים כאלמנט “אווירודינמי” כזה או אחר – פה הלוגו נראה חד מידי, כמו משהו שמאט אותה והולך נגד קווי התנועה שמייצרים הפסים מתחתיו… ברמה העיצוב בלבד כמובן. ואיך היא מחוץ לנייר המעצב? המשיכו לקרוא…

ניו באלאנס

מעטפת עליונה

הרשת המהונדסת שמאפיינת את המעטפת העליונה בעיקר בחלק הקדמי של הנעל גורמת לגמישות באזור האצבעות. יחד עם מידת הרוחב הלא סטנדרטית מתקבלת תוצאה נעימה למדי. בניגוד לנעלים שאני נועלת בדרך כלל ובגלל כף רגלי היחסית צרה, חששתי שהמרחב באזור האצבעות יהיה פחות נוח. בפועל הרגשתי אחיזה איתנה בכף הרגל אך גם נוחות נהדרת באצבעות. היה לכל אצבע את המקום שלה, סיימתי את הריצות כשהרגל יבשה מזיעה, ללא יבלות וללא כאבים בציפורנים.

נעלי ריצה

עקב ושיכוך מאחור

כספורטאית עם מדרסים מותאמים לא פעם נאלצתי לחזור ליצרן המדרסים כדי לשייף את הגובה באזור העקב כי המדרס לא נכנס בצורה מושלמת וגרם לי יחד עם הנעל לשפשופי הסתגלות. לשמחתי העקב של ה New Balance לא גרם לשפשוף ולא גרם לי להתקשר לספר המדרסים שלי וההתאמה היתה בול! בניגוד לנעלים שאני בדרך כלל נועלת, כאן אזור העקב קשיח יותר, כנראה בשל תוספת טכנולוגית TPU שמציג היצרן המעניקה יציבות טובה  לאזור אכילס וזאת על אף הריפוד המינימליסטי והדק שיש לאזור העקב. לשמחתי, בניגוד לנעלים הקבועות שלי ובשל הריפוד הנוסף אצלם, כאן העקב שלי יצא מהנעל כשהוא לא מזיע ורטוב.

890

הלשון

מצחיק, עד שהתחלתי לרוץ, לא חשבתי שיש משמעות כזו גדולה ללשונית המשתרבבת… אבל או כמה שהיא חשובה. בנעל הזו פשוט לא היה לי במה להתעסק! היא דקה ולא מורגשת, נצמדת בטבעיות לחלק העליון של כף הרגל ונשארת שם. יופי של לשון.

נעל ספורט

שרוכים

השרוכים שהנעל מספקת, פשוטים מאוד, ארוכים מספיק, עם מעט גמישות בבד הכותנתי שלהם. העובי שלהם מדוייק למידת החורים ונוצר חיכוך מצוין בין החור לשרוך שמאפשר להדק אזורים שונים לאורך השסע ברמה שתרצו. החלק הסופי של השרוך מהודק טוב וקל בעזרתו להשחיל את השרוך לחור. היופי שבפשטות.

new balance

תחושת קרקע

כאמור הנעל בעלת דרופ נמוך, 6 מ”מ. לא נחשבת מינימליסטית אך יחד עם זאת בהחלט נותנת מענה למי שרוצה להרגיש קרוב לקרקע.

כמי שרצה עם מדרסי ריצה, רציתי לבחון את הנעל בצורה הכי אמתית שאפשר ושלפתי את מדרסי הריצה, ויצאתי טבעית לריצה. הפידבק מהקרקע היה ברור ומורגש, כמעט ללא שיכוך. כככל שהארכתי את הריצה שלי, כך הרגשתי בקדמת כף הרגל את הפסיעה על מול הקרקע כמעט ללא בידוד. לבסוף, הרגשתי לא נוח בכריות האצבעות, אבל יתכן שפה ההרגל לתוספת המדרס שאני רצה איתו בד”כ גורם לכך.

נעלי ריצה

סוליה אמצעית

הטכנולוגיה אותה מציג היצרן בסוליה האמצעית נקראת REVlite לכל אורכה של הנעל המספקת בלימת זעזועים, עמידות יחד עם קלות משקל. כאמור, רצתי עם הנעל ללא מדרס וגם יחד עם המדרס וכמובן שיש הבדל בין הריצות.

בריצה עם המדרס, כפי שרצתי בחצי מרתון ירושלים, נהנתי מאוד מהריצה, הרגשתי שהנעל מעניקה לי אנרגיה בפסיעה וכפות רגליי לא מתעייפות. יחד עם זאת לא הרגשתי שמידת הריספונסיביות שלה גבוהה יותר מהרגיל ויש דיוק בין מידת היציבות שלה וחופש התנועה שהיא מעניקה. לעומת זאת, בריצה ללא המדרס, הרגשתי שהיא מקפיצה אותי קדימה אך לא בטבעיות המצופה. יש משהו ביציבות שלה שמונע את הגמישות בקיפול לפני הזינוק. הרגל נכנסת לדריכה וזינוק קדימה אך לא מקפיצה את התנועה בצורה משמעותית.

new balance

סוליה חיצונית

מאופיינת בשלוש בליטות בחרטום הנעל בגובה פני שטח הסוליה הנקראים פסי PTU. המעניקים תחושה של שיווי משקל ותגובה מהירה עם כוח נוסף באזורי החיכוך, בעיקר במנח הריצה הקדמי אמצעי. בפועל, בריצות הכביש שרצתי איתן, הבליטות לא גרמו לכוח משמעותי מידי באזורי החיכוך. היצרן מוסיף שהעיצוב החדשני של הסוליה מסייע בהפחתת משקל והגברת התגובה לריצה חלקה ומהירה. הסוליה התחתונה רחבה ומעניקה תחושה של שיווי משקל, עם נוחות לכל כף הרגל.

הרגשתי שהשימוש בהן מסייע להתאוששותי מתחרות הישראמן בינואר האחרון, בשל שינוי מנח כף הרגל בתוך הנעל עוד טרם יציאה לריצה. אולי זה שינוי המנח יחד עם הסוליה הרחבה שסייעו לי לצאת מפציעת עומס באזור המותן והגב ממנה סבלתי בחודשים האחרונים.

ניו באלאנס

הליכה ושימושים נוספים

הנעל מאוד נוחה להליכה ולא מעיקה על הרגל, על הגבול של “להיות עם להרגיש בלי”. השתמשתי בה גם לכמה אימונים פונקציונליים עם ובלי משקלות. היא אפשרה לי להיות יציבה ומדויקת ללא תחושת כובד נוספת ברגליים.

New Balance – סיכום.

קשה מאוד להעביר במדויק את התחושות במבחן ציוד. הנעל הזו מרשימה אותי בעיקר בפער שבין איך שהיא נראית, לבין איך שהיא מרגישה. New Balanceהבטיחו נעל קלה עם אלמנטים וטכנולוגיה של קלות וגמישות ואף ציינו זאת בכותרת הנעל, דגם ניטראלי המהיר 890V6, לדעתי, הם הצליחו לייצר נעל קלה מבלי לוותר על היציבות והנוחות שלה, מצד שני, בגמישות הם חטאו למטרה.

רצים ורצות המחפשים נעל קלה, עם דרופ נמוך יחסית של 6 מ”מ יקבלו מענה ראוי. גם בעלי המדרסים, מניסיוני, יקבלו יופי של נעל ניטרלית להכנסת מדרס בגלל העקב המוצלח של הנעל ולא יסבלו מתוספת של משקל על הרגל בגלל המשקל הקל. לכל סובלי היבלות והציפורניים הדואבות, זו נעל שמעניקה כבוד גם לאצבעות הרגלים. כנאמנה למותג איתו אני בוחרת לרוץ וכאחת ששינויים לא בהכרח מתקבלים בברכה, בכל זאת אני יכולה לאמר: ניו באלאנס 890V6 נייטרלית ומהירה תמשיך ללוות אותי בהמשך.

מאת: ורדי בכור
צילום: גיא חלמיש, בני כהן

 

New Balance 890V6
80%ציון ראנפאנל
עיצוב וסקסאפיל90%
שיכוך80%
תחושת קרקע70%
נוחות90%
אחיזת גפה90%
ניתור ותגובתיות70%
תמורה70%