אוקטובר השחור השפיע גם על היחס ליהודים בארה”ב. הרצים שבהם הרגישו את הכתף הקרה מחבריהם וכך קמה קבוצת ריצה חדשה בשם NJR לקהילה היהודית האמריקאית. זה סיפורה. 

בשבעה באוקטובר 2023 עברנו טלטלה עמוקה שהשפיעה על כל אחד ואחת במדינה, אך הדבר לא נעצר שם. למרות שחשבנו שהפעם זה יהיה שונה והעולם יעמוד לצידנו, לא כך היה, בלשון המעטה. בארצות הברית, המדינה בה חי ריכוז היהודים הגדול ביותר מחוץ לישראל, יהודים רבים הרגישו כתף קרה מצד אותם האנשים אותם החשיבו כחברים במקרה הטוב, ואף ניכור וחשיפת הפנים האמיתיות של אחרים במקרה הרע. לא מעט רצים ומועדונים בחרו לבחור צד ולגרום לרצים יהודים להרגיש לא רצויים בקהילת הריצה.

 אלפים הצטרפו לניוזלטר של ראנפאנל – הכניסו אימייל פה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

כך קמה קהילת Nice Jewish Runners

אדם אחד החליט לשים לזה סוף והקים קבוצת ריצה יהודית בניו יורק, העיר בה ריכוז היהודים הגבוה בעולם. הקבוצה התרחבה מחוץ לניו יורק, והפכה למקום מפלט לכל אותם הרצים המרגישים בדיוק כמוהו. הוא לרגע לא דמיין שהקבוצה הקטנה שעליה הכריז תהפוך למה שהיא היום, קבוצה מגובשת של אלפי רצים מסביב לארצות הברית והעולם, אפילו עם קבוצה חדשה וקטנה פה אצלנו, בתל אביב. תפסנו את עזרא פייג, יהודי נחמד מברוקלין, כמו שהוא מציג את עצמו בתחילת כל מפגש של הקבוצה, לשיחה על קבוצת הריצה שאתם חייבים להכיר – NJR, הלא הם Nice Jewish Runners.

NJR

(צילום: Benjamin Gross)

מתי ולמה החלטת להקים את NJR?

“הרעיון המקורי התחיל בארוחת שבת לפני בערך שנה, חבר בשם אייזיק פנה אלי ואמר לי אנחנו מדברים על ריצה ודייטינג, ואתה מחפש בחורה יהודיה שאוהבת לרוץ. למה שלא תתחיל מועדון ריצה ליהודים, והן תגענה למועדון הריצה (חצי בצחוק, כמובן)? כך נולד הרעיון. דיברנו על זה בכמה ארוחות שבת אבל זה אף פעם לא יצא לפועל.  כמה ימים אחרי השבעה באוקטובר השמעתי את התחושות והרגשות שלי בסדרת סטוריז באינסטגרם ורשתות חברתיות: שיתפתי שהרגשתי בודד בקהילת הריצה. סיפרתי שהייתה הרבה שתיקה מהקהילה לאחר שהיהודים עברו את היום הקשה ביותר מאז השואה. זה מאוד מתסכל שקהילה שתמיד נרתמת לכל נושא היתה שקטה כל כך. המייסד של New York Road Runners, האחראים על המרוצים הגדולים בעיר ניו יורק כולל המרתון, היה יהודי, שורד שואה – בעיר כמו ניו יורק שבה הקהילה היהודית גדולה ומשמעותית מאוד ציפינו למשהו אחר. 

מזדהים עם אריאל זוהר שניצל בריצה

ברגע שפרסמתי את זה באינסטגרם, קיבלתי הרבה תגובות מיהודים אחרים שמרגישים בדיוק כמוני, אז אמרתי שאם נגיע ל 50 לייקים, נעשה ריצת הזדהות. ההיענות הייתה אדירה והבנתי שזה הזמן להקים את מועדון הריצה היהודי. בשבוע לאחר מכן נפגשנו לריצה בסנטרל פארק, הגענו עם תמונה של אריאל זוהר בן ה- 13, שכל משפחתו נרצחה בנחל עוז והוא ניצל רק כי יצא לריצת בוקר. 40 רצים הופיעו לריצה הראשונה של המועדון. ביום ראשון לאחר מכן נפגשנו הפעם בברוקלין ולריצה השניה הגיעו יותר מ 60 רצים. שם בעצם הבנו שיש פה משהו אמיתי.

רצים יהודים

(צילום: Benjamin Gross)

איך בחרתם את השם NJR?

באחד מהסטוריז שפרסמתי עשינו סקר לגבי השם למועדון ומה שנבחר ברוב קולות היה NJR – Nice Jewish Runners. זו קריצה לכינויים הידועים Nice Jewish Boy/Girl שבהם משתמשים בעולם הדייטינג היהודי בגולה. אנשים אהבו את השם, פתחנו חשבון אינסטגרם ורצה נוספת בשם אמילי עיצבה את לוגו המועדון.

מה היו הציפיות שלך כאשר החלטת להקים את NJR?

הציפיה הראשונית שלי לא הייתה לפתוח מועדון ריצה שכיום רץ בכ- 20 ערים מסביב לעולם. הציפיה שלי הייתה ליצור משהו מיידי, שיוכל לגרום ליהודים להרגיש טוב יותר. אני תמיד אומר שחיפשתי ליצור משהו שהוא ההפך מבדידות. בדידות זו מילה מעניינת כי אין מילה שמתארת את ההפך מבדידות, ובשבילי מה שמתאר את זה הוא קהילה. חשבתי שנכון ליצור קהילה שבה יהודים מרגישים בנוח להגיע ולרוץ כקבוצה, לרוץ בגאווה עם דגל ישראל, עם חולצות של צה”ל ולהראות סולידריות ותמיכה כקהילה. 

ריצה יהודית

(צילום: Benjamin Gross)

אנחנו קופצים כ- 8 חודשים קדימה ואתם קהילה מגובשת שרצה מסביב לכל העולם, תוכל לספר לנו קצת יותר על איפה ומתי אתם רצים? איפה הקבוצה הגדולה ביותר?
כיום יש לנו ריצות שבועיות קבועות בכ- 15-20 ערים. 3 ריצות בקנדה, ריצה בתל אביב ובערים נוספות בארצות הברית. הופתענו מערים מסוימות בהן יש קבוצות גדולות הרבה יותר ממה שציפינו. כמובן שהקבוצה הגדולה ביותר היא בניו יורק. ביחד יש לנו כמה מאות אנשים שמגיעים באופן קבוע לריצות שלנו.

NJR

(צילום: Benjamin Gross)

איך הגעתם לרוץ בכל כך הרבה ערים?

בנובמבר היה לנו אירוע התרמה שהרבה אנשים הגיעו אליו מערים שונות ב(מדינת) ניו יורק. הם אהבו את הרעיון של NJR ופנו אלינו בבקשה להקים קבוצות נוספות בערים מהן הם הגיעו לאירוע ההתרמה. לאחר מכן התחלנו לקבל פניות באינסטגרם של המועדון גם מערים נוספות מסביב לעולם, כך התחלנו לפתוח קבוצה אחר קבוצה בערים שונות. עכשיו שאני רואה את מה זה עושה לקהילות מקומיות אני בהחלט חושב שזה משהו שיכול להיות בהמשך בכל עיר שיש בה ריכוז יהודי מסביב לעולם.

רצים יהודים

(צילום: Benjamin Gross)

ועכשיו לקצת פרטים טכניים, איך אני יכול להצטרף לקבוצה? האם אני חייב להיות רץ קבוע או שאפשר גם להגיע לריצה בודדת במקרה ואני מבקר בעיר שיש בה קבוצת NJR, וגם: כמה זה עולה?

יש כמה דברים שהופכים אותנו למיוחדים, אחד מהם זה שכל אחד מוזמן לריצה שלנו. אנחנו עושים את המיטב שכל מי שמגיע לריצה ירגיש נוח לרוץ איתנו. אנחנו עושים ריצות קלות, כ- 5 קילומטרים, כך שזה לא המקום לבוא ולצפות לאימון ריצה או תחרות. הריצה הינה חברתית עם דגש על הקהילה, בה אנחנו רוצים לתת דגש לגוף, נפש ורוח במקום אחד. לאחר כל ריצת בוקר אנחנו נפגשים לקפה, ואחרי ריצת ערב אנחנו הולכים לשתות משהו ביחד. 

הריצות הן חינמיות לגמרי, ב NJR אין דמי חבר. כל אחד יכול פשוט להגיע! אנחנו עושים את המיטב שכולם יוכלו לרוץ איתנו, ירגישו שיש עם מי לדבר וירגישו אהובים. בקבוצות גדולות יש לנו מספר קבוצות קצב שונות ומובילי ריצה סופר חברתיים שיעשו הכל כדי לוודא שכולם נהנים ואף אחד לא נשאר לבד מאחור.

קושה דילז

(צילום: Benjamin Gross)

אם הכל בחינם, איך בעצם אפשר לתמוך ב NJR במידה ואני רוצה לתמוך במיזם הזה?
אנחנו בתהליך כרגע להפוך לארגון ללא מטרת רווח, זה אמור להסתיים בחודש הבא (יולי 2024). כל אחד שרוצה לתמוך בנו, או יש לו עסק שירצה לתמוך בנו יכול לפנות אלינו באינסטגרם או במייל: nicejewishrunners@gmail.co. אנחנו נשמח לכל עזרה, כי בסופו של דבר ריצה זה חינם אך נרצה גם להרים אירועים רציניים יותר לקהילה שלנו, למשל ארוחות שבת ומסיבות חג.

NJR

(צילום: Benjamin Gross)

כולם ב NJR כרגע עובדים בהתנדבות מלאה, במקביל לעבודות שלהם. כדי להגשים את החלום של קבוצת NJR בכל עיר עם ריכוז יהודי נצטרך תמיכה כלכלית וצוות עובדים במשרה מלאה. בנוסף יש לנו חנות של הקהילה, nicejewishrunners.org (כרגע אין אפשרות משלוח לישראל, אך אנחנו עובדים על זה), בה ניתן לרכוש מוצרים עם הלוגו של הקהילה, לצאת לריצה בפארק עם החולצות שלנו ולתמוך בקבוצה.

NJR

(צילום: Mo Fetouh)

עברו רק 8 חודשים, אבל רציתי לשאול אותך עזרא, מה הזיכרון הכי חזק שלך מהקבוצה עד כה? האם זה איזה שהוא אירוע? ריצה ספציפית? משהו שרץ אמר לך שהשפיע עליך עמוקות?
אני לא יודע אם יש רגע ספציפי אחד, אבל כמובן שאירוע ההתרמה שלנו, ריצת התרמה עם מעל 400 רצים, חודש אחד לאחר אירועי אוקטובר היה רגע מיוחד. בנוסף לזה היו הרבה רגעים בהם אנשים הגיעו אלי אישית, ולקבוצה בכלל ושיתפו כמה NJR השפיע על החיים שלהם, כמה הם מחכים לריצה הזו כל שבוע. בנוסף אני אוהב לראות איך הקהילה נרתמת אחד בשביל השניה הן בריצה עצמה כאשר אני רואה רצים שמחכים לרצים אחרים, איטיים מהם, ומוודאים שהם מצליחים להשלים את הריצה והן מחוץ לריצה. אני שומע על חברויות אמיתיות שנרקמות מחוץ למפגשים של NJR. זוהי קהילה אמיתית שדואגת לחברים בה.

יהודים

(צילום: Benjamin Gross)

האם אתה מתכנן לבוא ולבקר ב NJR תל אביב בזמן הקרוב?
כן! כרגע אני פצוע ולא יכול לרוץ (או ללכת, עזרא כרגע מתנהל עם קביים עקב שבר מאמץ באגן), אז זה לא יקרה בחודש הקרוב. אני אשמח מאוד לבוא ולבקר בישראל בקרוב. אני מאמין שכל יהודי מסביב לעולם מרגיש כרגע Home Sick באיך שהם מתגעגעים לישראל. אנחנו רוצים להיות שם, אנחנו רוצים לנשק את האדמה ואנחנו רוצים ללכת לכותל. אני מקווה להגיע לישראל בקרוב, אני אודיע לכם. ברגע שאני אוכל ללכת אני אגיע גם למפגש של הקבוצה בתל אביב ואני מקווה שזה יהיה לקראת סוף הקיץ הקרוב, אך אם לא אני אגיע לחגים.

NJR

(צילום: מתוך האינסטגרם של Nice Jewish Runners TLV)

האם אתם מתכננים לפתוח קבוצות חדשות בקרוב? בעולם, או אפילו בישראל?
יש לנו קבוצה שנפתחת בחודש הבא בפורטלנד ועוד כמה בעבודה כרגע שיפתחו בקרוב! בישראל אין לנו תכנון לחודשים הקרובים אבל נשמח לפתוח קבוצה אחת נוספת, לפחות בירושלים. אני לא יודע אם יש צורך לזה בישראל כמו שיש לזה צורך מחוצה לה, כי בסופו של דבר כל מועדון ריצה בישראל הוא מועדון ריצה יהודי, עם קהילה תומכת ובטוחה ליהודים. אבל פתיחה של קבוצות נוספות כאלה בישראל חשובה לנו ותהיה מסר חשוב שהסולידריות שלנו, החיבוק והתמיכה שלנו לישראל הגיע ליעד – ישראל, ועכשיו הם רוצים לרוץ איתנו ולחבק אותנו בחזרה.

הצטרפו לקבוצה השקטה של ראנפאנל – RUNPANEL בווצאפ
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל 

שאלה אחרונה, מה היית רוצה להגיד לקהילת הריצה בישראל?
זו שאלה טובה. מה שאני רוצה לומר לקהילת הריצה הישראלית זה שאני באמת מקווה שאתם יכולים להרגיש את התמיכה שלנו. הרבה פעמים אתם רואים בחדשות דברים מסוימים, ונראה שהרבה אנשים נגדכם ולא מבינים אתכם. אני רוצה שתדעו שאנחנו הרגשנו בדיוק אותו הדבר. כל יהודי מסביב לעולם אוהב ותומך בכם, רץ איתכם מרחוק, ומחכה לרוץ איתכם ביחד. אנחנו מרגישים את הכאב שלכם ומרגישים מחוברים אליכם. אנחנו רואים, מרגישים ותומכים בכם. אני מקווה שאתם יכולים לראות ולהרגיש את זה.

NJR

(צילום: Benjamin Gross)

אז כמו שהבנתם, NJR היא קבוצת ריצה קהילתית אשר פועלת מסביב לעולם, ופתוחה ליהודים וללא יהודים כאחד! כאשר המכנה המשותף של הרצים היא חיבוק לקהילה היהודית ותמיכה בישראל. הריצות הן חברתיות וכל אחד מוזמן להצטרף לריצה. בתור אחד שרץ איתם מספר פעמים אני יכול להגיד שהחוויה תמיד הייתה חיובית, מהנה והכי מחבקת מכל מועדון ריצה אחר שלקחתי בו חלק. בנימה אישית זו אני ממליץ לכולם להגיע לריצה של NJR בתל אביב, ואם אתם מבקרים באחת הערים בחו”ל שבהן יש ריצה של NJR, אני יותר מממליץ להצטרף אליה, להכיר את הקהילה היהודית המקומית ולהנות מריצה באווירה שטרם פגשתם.

מאת: רון סיטנר
צילום: Mo Fetouh, Benjamin Gross

רון הכותב, הוא רץ חובב הרודף אחרי השיאים של עצמו, מחלק את זמנו בין ישראל לארצות הברית ומגיע לכל אירוע ריצה שנקרה בדרכו, מ 60 מטר באולם ועד מרתונים מסביב לעולם.