לראשונה בתולדותיה, חברת משקפי השמש האיטלקית Rudy Project מוציאה דגם ייעודי לרצים. העברנו את המוצר הנחשק לדנית שתבחן ותתנסה בו כדי לשמוע על הבשורה החדשה של רודי. 

זה היה לפני המרתון הראשון שלי “את חייבת משקפי שמש טובים למרתון” הוא ייעץ לי, “את לא יכולה לרוץ בשמש קופחת כל כך הרבה זמן בלי משקפיים”. יואל הוא חבר טוב. הוא מדבר לעניין ויש לו עצות טובות בד”כ. עד אותו הרגע ניסיתי לעשות הכל כדי לא לרוץ עם פריטים עודפים. אני אוהבת לרוץ לייט. 

דנית והאקססורי (צילום: לאה פארן)

לפני ריצה אני מעמיסה על עצמי שעון, כובע, משקפי שמש, מים, מחזיק לנייד, וכו’… לכל הריצות שלי (כולל אלו שנעשו בחורף) אני יוצאת בלבוש מינימליסטי. ככה נוח לי. אין עליי פריט מיותר. אף לא אחד. ריצה עבורי היא חופש אמיתי, ובחופש שכזה אינני רוצה לחוש עם מטען עודף שמתנפנף ומעיק עליי. 

קלילים במיוחד: רק 26 גרם!

“את חייבת לנסות את רודי פרוג’קט” הוא המשיך וטען. “את לא תצטערי”. מאז חלפו להם ביעף מאות קילומטרים. הוא צדק. לא הצטערתי. ביום קייצי כשהשמש מאיימת לסנוור אותך עד כדי טשטוש, אתה מברך על החוצץ המיוחד הזה שמעניק לך חווית ריצה טובה יותר. כבר שנים רבות שאני שומעת על החברה הזו והגיע הזמן להתנסות. את הזוג הראשון קיבלתי מתנה מיואל, הקולגה שלי. את הזוג הנוכחי התבקשתי כחברת הפאנל להעמיד במבחן. מי אני שאסרב? מיד החלטתי לצאת לריצת מבחן.

ידיות משיטה חדשה ברודי

משקפי ריצה הראשונים של רודי פרוג’קט

  • שם הדגם: Propulse
  • מחיר: החל ב 690 ש”ח תלוי בעדשה
  • משקל: 26 גרם בלבד
  • פתרונות אופטיים: כן (קליפאון).
  • לינק לרכישה באתר Rudy Project ישראל 

רודי פרוג'קט

קצת על החברה

RUDY PROJECT נוסדה על ידי רודי ברבאצה ( Rudy Barbazza ) בשנת 1985. המטרה הייתה להצליח ליצור משקפיים איכותיים לספורטאים. החברה השקיעה המון במחקר ופיתוח, אימצה טכנולוגיות חדשות והשקיעה רבות בחומרים איכותיים וטובים. משנה לשנה הם סוחפים אליהם ספורטאים רבים שנשארים נאמנים להם כלקוחות. חשוב לציין כי המשקפיים מיוצרים באיטליה, עובדה המעידה על איכותם הגבוהה. המשקפיים של רודי מתאימים לענפי ספורט רבים ומגוונים הכוללים ספורט אקסטרימי. המשקפיים יושבים בצורה הדוקה ביותר על הפנים ואין שום תזוזה גם במהלך קפיצות לגובה ולרוחק (בדקתי מקרוב).

Rudy Project

דגם ה Propusle – ייעודי לריצה

לרודי תמיד היו משקפי ספורט מעולים ותמיד השתמשנו בהם בריצה, אז מה חדש ומה מיוחד ב Propusle?

דיברנו עם מתיאו מנהל המותג ברודי פרוג’קט, והוא סיפר לנו: 

“זה לא רק מודל חדש, אלא קונספט עיצובי שונה לגמרי ברודי פרוג’קט- הפרופולס נולדו עבור רצי כביש וכל הפיצ’רים שהכנסנו אליהם נבעו ותוכננו בדיוק למטרה הזו, ועבור הרצים. ה Killer Feature שרצים מחפשים הוא משקל מאוד מאוד קליל. בנוסף פיצ’רים חשובים מאוד לרצים הם: Anti fog (נגד אדים), ושהמשקפיים יתקבעו בצורה חזקה על הפנים ולא יקפצו מעלה מטה עם הצעדים. מתוך שלושת המטרות האלה שינינו העיצוב של המשקפיים בצורה רדיקלית: הם יותר קמורים וקשתיים במבנה שלהם מהרגיל- כדי לייצר התאמה מוחלטת ואחיזה, גם מאחורי הראש. כדי למנוע אדים- הכנסנו את אמצעי שליטת האוורור הידוע שלנו על העדשה, ווידאנו שיש תנועת אוויר מצוינת גם אם ה Vent Controller סגור- הודות לחורים בחלק הקדמי של המסגרת.

עיצוב

צירי המשקפיים צבועים בצבע לבן. יש להם סטייל נקי וספורטיבי לגמרי והלוגו במרכז קטן ועדין.

בצידי המשקפיים השם בולט וגדול (מידי לטעמי). הידיות עבות יותר בסגנון הנוכחי החדש. יש בהם פתחי אוורור בתחילת הקשת ובמרכזה. צירי המשקפיים עשויים מחומרים פלסטיים אלסטיים. ניתן להשיג חלקי חילוף לכל ניואנס חשוב במשקפיים כגון: אפון, ידיות (להחליף להן גוון), עדשות. האפון צבוע בשחור. הידיות משלבות בתוכן גומי שחור, ובאופן כללי למשקפיים מראה קלאסי ספורטיבי והייטקי בשילוב צבעים שחור לבן. הסגנון מתאים לכל בגד ספורטיבי שאלבש, וההתאמה כמו כל אקססוריז אחר, מתאימה לי מאוד. לי זה די חשוב.

משקפי ריצה

ידיות והתאמה אישית

בד”כ במשקפי רודי יש אפון וידיות ברי כוונון גמיש לפנים (באופן אישי לא נתקלתי עדיין במשקפיים מושלמים). ופה – האפון מתכוונן אבל הם שינו את הגישה בידיות. בניגוד לידיות של הרידאון ומשקפים אחרים כמו ה Keyblade שגם הם חדשים פה הידיות שונות. הן לא מתכוונות אלא מעוקלות יותר לכיוון העורף והגמישות של בסיסן מייצר אחיזה בנקודה הזו, וגם התאמה אישית (הן יתרחבו למבנה ראש רחב ויצרו עצמן לצרים). 

אפונים

אפונים גמישים ברי כיוונון אישי

מה שהפתיע אותי היה גוון העדשות 

על פניו מבחוץ הן נראות כהות לחלוטין, המראה שנגלה לנגד עיניי היה שונה לחלוטין: הים והחול לבשו צבע חום ועדין. העולם נראה מיוחד יותר, זוהר ונעים יותר. האיכות האופטית טובה מאוד. והעדשות לא התמלאו באדים. עדשות שלא אוגרות אגלי זיעה בחום אוגוסט הבלתי אפשרי. זה ‘ה’-דבר בה’ הידיעה! 

הודות לחורי אוורור עליונים, ישנו נידוף מקסימלי. רודי שינו מעט את הדגמים החדשים שלהם והגדילו מעט את העדשות. כמו-כן הוסיפו פס אוורור בחלק התחתון של העדשה וזה מאוד מורגש (המבחן נעשה בימים חמים בהם 80% לחות). מיותר לציין כי העדשות הרחבות למדי עומדות בתקני בטיחות ואיכות אופטית בתקן האירופאי האמריקאי והאוסטרלי. ראוי לציין כי העדשות מתחלפות בקלות (מצורפת חוברת הדרכה לאריזה). וכן, ניתן להתאים עדשות ראייה ישירות למסגרת.

כונסי האוויר משמשים כחורי אוורור למניעת אדים

היתרונות העיקריים

  1. האחיזה וההתאמה האישית– כאמור, רודי השקיעו רבות בהתאמה האישית של האפון ושל הידיות. אתחיל בפרט החביב עליי ביותר. הוא אמנם הפרט הקטן ביותר במשקף, אך יחד עם זאת החשוב ביותר לטעמי. “האפון”- בכדי שישב בצורה ובמרחק מדויקים מהאף, העניקו לו ברודי את הגמישות האולטימטיבית. ניתן להרחיב ולהצר את האפון כך שישב בצורה מושלמת על האף, אבל גם שיהיה רחוק מספיק בכדי לנדף אגלי זיעה מטווח הראייה. המרחק משפיע מאוד על העדשות במהלך הריצה. עדשות קרובות מידי עלולות ליצור לחץ מסויים על הפנים, ולעומת זאת עדשות רחוקות לא יכסו שטח פנים גדול דיו על מנת ליצור הגנה מספקת מהשמש.
  2. ידיות גמישות- חצי מהידיות עשוי פלסטיק והקצה השני שבאיזור האוזניים עשוי חומר גומי גריפי גמיש שניתן להתאימו למבנה הפנים. הם מייצרות לחץ עדין על החלק האחורי, ועם התאמה שכזו המשקפיים לא זזות ו/או קופצות במהלך הריצה. זה קנה אותי לגמרי. כל-כך נוח לרוץ תוך כדי שינוי קצבים ולא לחוש שום הפרעה מכיוון הפנים. פשוט ונהדר. 
  3. איוורור מירבי- הודות להוספת פסי האיוורור על צירי המשקפיים וכן על החלק התחתון של העדשות ישנו נידוף מוחלט של נוזלי מים וזיעה. עובדה זו לא מצריכה שום הוצאת אנרגיה מיותרת במהלך ריצה ארוכה. אין לי שום צורך להוריד את המשקפיים תוך כדי תנועה. אין שום תחושה מציקה בעיניים ובפנים.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

חיסרון…כי אין דבר יותר שלם מלב שבור

הם יושבים כמו שצריך על הפנים. נוחים במושגים של איטליה, מונחים באלגנטיות על הפנים בלי יותר מידי רוח וצלצולים. הם מסייעים לנידוף זיעה מהפנים בצורה מירבית, אבל. ויש ‘אבל’ גדול מבחינתי: הידיות לוחצות למדי מאחורי האוזניים. במהלך הריצה לא חשתי בלחץ הזה, אולם מכשסיימתי והורדתי אותם מעליי נשאר כאב מסויים, מעין לחץ מתון באזור. אני מניחה שזה קשור גם כן למבנה הפנים ולזווית האוזניים ולכן נמליץ עליהם לבעלי ראש צר בלבד. עוד חיסרון מבחינתי שמצאתי לנכון לציין הוא החומר ממנו עשויים צידי המשקפיים. הגריפ נתפס בשיער וקצת מעצבן להוריד אותם (בעיה של בנות בלבד) – אבל זו גם אינדיקציה לכך שזה נתפס חזק על עור מזיע.

propulse

רודי פרוג’קט פרופולס לריצה

ולסיכומו של עניין…

מדובר במשקפיים קלילים ממש, בעלי מראה ספורטיבי יפה וקלאסי. מתאים למגוון תלבושות ספורט. הם לא זזים כשלא צריך. אין עניין עם פנים אדומות ורטובות מזיעה. אציין כי הם קלים מאוד ובאמת שלא מורגשים במהלך קפיצות. העדשות שלהם מעולות ממש, ואני רצה איתם בשמחה ובששון ולמרות שהם לא שעון, אני בונה על איזו עזרה קטנה בשיפור תוצאה במרתון הקרוב. בעל מבנה ראש רחב – בדקו בחנות שזה לא לוחץ לכם מדי עקב שיטת ההידוק. 

מאת: דנית לויטן ורדי
דנית היא בוגרת תארים בפסיכולוגיה וחינוך. עוד משחר ילדותי חובבת ספורט במגוון ענפיו. רוקדת ורצה, שוחה ומפדלת. מרתוניסטית ומאמנת ריצה וכושר. מאמנת ומטפלת מנטלית לאורח חיים בריא לילדים ולמבוגרים בשילוב תנועה.

 


הצטרפת כבר לערוץ הטלגרם שלנו? זה הזמן, פה: https://t.me/RUNPANEL