מסלול ריצת טרייל של 12 ק”מ מאתגרים וכייפיים ביער עופר שבחוף הכרמל. מומלץ, מלא בצמחייה, נופים ויער צפוץ תוך ביקורים בשביל ישראל. 

ההזמנה לריצת “שישי טרייל” של מועדון ריצות השטח של חברי אילן פריש היתה לשעה 5:30 ביער עופר. מעולה, מוקדם כמו שאני אוהב. הצורך לייצר קילומטרז’ עם נעלי הסקארפה החדשים התלכד עם הרצון שלי לתת לקוראי ראנפאנל מסלולים טובים לריצת שטח, אז התייצבתי. את אילן רבים מכירים מפועלו במסגרת הקודמת שיזם (סאמיט) אבל לפני כמעט שנה הוא המשיך משם לפעילות עצמאית במועדון ריצה חדש שהקים בשם WeTrail. המוסד המגניב של “שישי טרייל” הביא אותנו הפעם ליער עופר אל חניון הזיתים שם היתה נקודת ההתחלה (המזוהה בווייז בקלות). החניון הזה מוכר ומרכזי, ובכלל תא השטח הזה הוא מכה של רוכבי אופניים בזכות סינגל האופניים חוף כרמל ואזורי הסינגלים הוותיקים של מרכז מיר”ב ואני מבלה בו לא מעט.

3 מרחקים לכל רמה

הריצות בשישי טרייל מתחלקות למרחקים וקצבי ריצה שונים, בין 3 ל4 קבוצות בכל שישי, כל קבוצה יוצאת עם מאמן צמוד, כשהפעם יש קבוצת 12 ק”מ ב”פאסט טרקינג” שזה שילוב של הליכה וריצה (לא רק למתחילים – קראו פה על גרסה למתקדמים), קבוצת 15.5 ק”מ שרצה בקצב בינוני, וקבוצת 18.5 ק”מ לרצים המנוסים והמהירים יותר. 

הקבוצה השקטה של ראנפאנל, הצטרפו אלינו:
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

נתונים טכניים:

 • סוג המסלול: ריצת שטח, מעגלי
 • רמת קושי פיזי: בינוני
 • רמת קושי ניווט: בינוני
 • זמן נטו ריצה: 2- 3 שעות
 • מרחק: 11.8 ק”מ
 • גובה מצטבר: 240 מ’
 • לינק ווייז לחניה בתחילת המסלול: חניון הזיתים (ליד כרם מהר”ל)
 • לינק הורדת קובץ GPX

מפת המסלול:

כדי לרוץ במסלול כזה חייבים שעון ריצה עם מפה ויכולת הורדת קובץ ניווט, או שימוש באפליקצית ניווט טובה בסלולרי. אם אתם לא מיומנים עם הכלים האלה, אל תצאו לבד אף פעם. תמיד עם מישהו שיודע לנווט באמצעות הקובץ.

מסלול ה 12 ק”מ: ממש אחלה מבחינתי

עבורי במרחקים הנוכחיים שלי 12 ק”מ בשטח עם גובה מצטבר וריצה טכנית מדי פעם זה מספיק לגמרי (האמת, תמיד זה נראה לי מספיק – מאמר אחר שלי פה בנושא). אילן, שרגיל לטחון עשרות קילומטרים בריצות שלו הרים גבה, אבל התעקשתי: 12 ק”מ בשטח עם גובה מצטבר, זה שקול לכ 15 ואפילו יותר בכביש בבחינת “זמן רגליים”. לכן אני ממליץ גם לכל מי שמתאמן בתקופת הגישה לריצה הזו על מרחקי 10 בריצות הכביש שלו, להסתפק במרחק הזה. הצטרפתי לקבוצה של המתחילים עם כוונה להתחיל איתם לאט שניים שלושה ק”מ ואז להיפרד מהם לריצה רצופה עד הסוף. 

הקבוצה הזו הקרויה פאסט-טרקינג כאמור עושה את זה מאוד לאט עם הרבה הליכה בדרך וזה מושלם לאנשים שרוצים לעבור מהכביש לשטח או להתנסות לראשונה בריצת טרייל. 

יצאנו לדרך קבוצה אינטימית של 5 רצים בלבד בהובלת אתי פריש, אשתו של אילן. המסלול מתחיל בסינגל חוף הכרמל לאופניים נגד הכיוון שלו (זו הנקודה ממנה יחזרו הרוכבים לחניון, וזה בסדר להתחיל איתה כי הם יגיעו לפה הרבה יותר מאוחר).

לרוב המסלול ברור, לפעמים פחות 

בשלב מסוים המסלול עולה למעלה אל הרכס בדרך עפר וממנה חותכים שמאלה אל תוך הצמחיה הצפופה במקום שקשה לזהות בו שביל (אבל הוא היה שם, עם סימון שבילים שבקושי מאתרים). התימה הזו במסלול הזה תחזור על עצמה כמה פעמים. רוב הדרך היא על מסלולים ברורים מאוד בסינגל האופניים, בשביל ישראל ובדרכי 4*4. אבל יש לפחות שלוש או ארבע מקטעים שרצתי בהם בשטח שפשוט נראה בר וללא שום מסלול. זה יכול להלחיץ חלק מהאנשים וחשוב שתגיעו מוכנים לזה מנטלית. תנו מבטחכם בפס על קובץ הניווט שבשעון או בסלולרי ותמשיכו איתו בלי לסטות! הוא יביא אתכם בהמשך למסלול מתורבת יותר. 

פרות

גדר פרות בלי שער? הגדר היא השער…

פינות מקסימות ותנועה על שביל ישראל

לאורך המסלול יער מדהים ביופיו. היער הזה עשיר מאוד בצמחיה, ומרגיש מלא וחי. מדי פעם לוקח אתנו המסלול שרקח אילן לשבילי טיולים מסומנים. אחד המקטעים היפים של שביל ישראל שעוברים בו הוא ממש בתוך הנחל (היבש). זה מקטע איטי של מעבר בתוך מנהרת צמחיה צפופה, מדרגות סלע גבוהות, ותחושה של טבע. הרגשתי בר מזל להיות פה, במיוחד שכרוכב באיזור אלה מקטעים שאינם נחשפים לי- כי הרכיבה מצריכה סינגלים זורמים ושונים לגמרי באופים מהמסלול הזה, שהוא בלתי עביר לאופניים לפרקים. 

קיר המוות, לא סתם… קיר הכיף!

כל ריצת טרייל צריכה להכיל לפחות קיר טיפוס תלול אחד לפחות, וזה מגיע פה די קרוב לסוף המסלול, כשלושה ק”מ לפני החזרה לרכב. אחרי שירדנו למטה לאזור המפגש של מישור החוף עם שיפולי הכרמל, אנחנו לפתע חותכים ימינה ולמעלה בחדות. השרירים ברגליים עובדים חזק על עליות המדרגה האלה, והידיים צריכות לסייע גם כן מדי פעם. ידיים על הברכיים, ידיים על הסלעים, ותענוג של שטח.

אוהבים ריצה? אז הצטרפו אלינו לניוזלטר: 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

על הפרות הייתי מוותר

הרבה משטח האזור הוא גם שטח מרעה לפרות. שטחי המרעה האלה באזורי הספורט שלי עוד יעבירו אותי לצד של הטבעוניים- יש לזה כמה השפעות שליליות על איכות החיים שלנו: 

 • יש פה ושם גדרות לעבור. באחת הנקודות המסלול נתקע בגדר שאין בה פתח, אחרי מבט ותהייה מבינים שהחלק של הגדר שנטוי באלכסון מעיד על מעבר תוך כדי טיפוס עליו. כשעולים עליה הגדר מתכופפת קצת ואפשר לחצות. 
 • יש מוקשים וסרחון מדי פעם.
 • יש מעברי בקר עם פסי ברזל שצריך להיזהר בהליכה עליהם
 • לפעמים יש גם פרות על השביל. מילא. הן לא תוקפות בד”כ. 
פרות

שימו מבטחכם בשעון וקובץ הניווט גם כשאין שביל ברור כזה מולכם

12 ק”מ חווייתיים בחוף כרמל

היה כיף ועשה לי חשק לעוד כאלה ריצות מדויקות של שטח בן 12 ק”מ. אפשר לסגור את זה בכשעתיים בריצה רצופה ולא תחרותית מדי, וקצת יותר אם עוצרים והולכים מדי פעם. כיף של טבע במרחק של חצי שעה מנתניה.