עולם הספורט החובבני כבר הבין כי תוכנית האימונים חייבת לכלול אימוני חיזוק. הם יעילים מאוד, מסייעים במניעת פציעות והעלאת מסת שריר. הרשת מגיבה לכך בהתאם, והמוני מאמנים ומאמנות מעלים תרגילים שונים ומגוונים, אותם ניתן לעשות בבית ללא תלות בחדר כושר בעלות כספית פחותה. במאמר זה אספר על תופעת הרצועות שכבשה רבים.

מאת: ורדי בכור
צילום: גיאחה

מי המציא את הרצועות?

אימונים בחבלים ידועים כבר מזמן, מספרת וויקיפדיה, אבל מערכת TRX – Total-Body Resistance Exercise היא מערכת ושיטה של חברה אמריקאית ספציפית לאימון כוח ע”י רצועות הנתלות ונתפסות על עצם כלשהו. שיטה הזו גורמת למתאמן להפעיל את כל הגוף תוך גיוס כל שרירי הליבה ובכך מהווה אימון פונקציונאלי התורם לא רק לשיפור היכולת הספורטיבית אלא גם ליציבה ולפעילות היומיומית שלנו. זה חלק מקטגוריה שנקראת באנגלית “Suspension Training” – מערכת תלייה, עובדת על רצועות המשתמשת במשקל הגוף ובכך תורמת לכוח פיזי, שיווי משקל וקואורדינציה וכמובן גמישות.

דקטלון

רצועות של דקטלון

המערכת הזו מגיעה מארה”ב, פותחה ע”י רנדי הנטריק, בוגר היחידה לקומנדו ימי, הידועה בשם אריות הים. ויקיפדיה מלמדת כי הנדריק הוצב באסיה וחיפש כל העת אימון שונה מלבד הרמת משקלים והחל להשתמש באביזרים שמצא בבסיס כמו לדוגמא, חגורת מצנחים וחגורת ג’יו-ג’יטסו. בשנת 2001, עזב את החיל הים האמריקני והחל ללמוד באוניברסיטת סטנפורד. בזמן הלימודים הקפיד להגיע אל מכון הכושר יחד עם אב הטיפוס שיצר בתקווה למשוך את תשומת ליבם של יתר המתאמנים. לבסוף הקים את המערכת הראשונה, במועדון קרב מגע בסן פרנסיסקו עם השקעה של 350 אלף דולר בלבד אותם קיבל ממשקיעים פרטיים שהכיר בצבא ובלימודים והחל למכור את ה TRX.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ה TRX בישראל 

ניסיתי לחפש מתי המערכת הזו הגיעה לארץ, הצלחתי להבין כי נמצאת בארץ משנת 2014, אז היה ניתן לרכוש רק את המערכת המקורית. כיום עלותה כ 150 דולר בחו”ל לקיט מלא, ויש גם קיטים חלקיים יותר ב 99 דולר. מאז, ההצע גדל והתרחב וכיום יש מגוון רחב של מוצרים תואמים למקור ועלותם זולה משמעותית. מבירורים עם אנשי התחום לא נרשמה חשיבות גדולה לנושא “המוצר המקורי”: רובם משתמשים במוצרים תואמים שנקנו בעלות הרבה יותר נמוכה וכולם דיווחו כי הם עושים את העבודה ומתעקשים כי אין הבדל ביניהם מלבד חותמת המותג. 

Decathlon

המוצר של דקטלון – ממותג הבית Domyos

קיבלנו מערכת רצועות מרשת דקטלון שהגיעה בשנה שעברה לארץ. הרצועות, בצבעים שחור ואדום של מותג הבית DOMYOS בחברת דקטלון, הגיעו בקופסת קרטון שבתוכה מצורף תיק נשיאה קטן ודף הסבר עם מגוון תרגילים.

עלותן 95 ש”ח. כרגע אין עדיין את המוצר הזה באתר החברה שמאפשר לקנות באינטרנט הכל. המלצתי לפני הנסיעה לאחד הסניפים לטלפן אל שירות הלקוחות ולוודא שיש את המוצר במלאי בסניף הקרוב אליכם.

דקטלון תל אביב

דקטלון תל אביב: רוטשילד פינת אלנבי

פה המקום להכניס קצת על חווית הקנייה בסניף תל אביב החדש למדי של דקטלון באלנבי- בו היינו. הוא מרשים, המדפים מלאים, ואין זכר לחווית המדפים הריקים שהיו אחרי ההשקה כשכל ישראל התנפלה על האופציה לרכוש מוצרי ספורט במחירים נגישים לכל דורש. מורגשת ההתארגנות וההתאמה לשוק המקומי וכשהיינו שם זה הרגיש בדיוק כמו סניף עירוני באירופה (אבל את הרצועות האלה מצאנו רק בסניף דקטלון בחיפה). 

Domyos- רצועות או לא להיות!

לאחר שיטוט קל ברשת ועיון בדף ההסבר, הכולל אפשרויות לתרגילים שונים. כיוונתי את הרצועות לפי החלל בו החלטתי להתאמן – במקרה הזה- מסדרון ביתי. את הרצועות (שלמרות שהן Domyos של דקטלון ולא TRX המקורי, נשתמש בקיצור במונח הזה) תליתי בקלות על דלת חדר השינה.

בחרתי חמישה תרגילים לפלג גוף עליון. מהר מאוד הבנתי את כוונת הנדריק. כל הגוף נכנס לפעולה והיה מגויס במנח. ברגע שניסיתי לשחרר מעט את אחיזת הגוף, הרגשתי כי היעילות של התרגיל פוחתת. הרגשתי את שרירי הבטן והרגליים לא פחות מאשר את השכמות והכתפיים.

באימון השני, החלטתי לצאת עם המערכת לגינה השכונתית ולתלות אותה בין הנדנדות. הצטיידתי במזרן יוגה, מגבת ובקבוק שתיה. אני רואה את החבורות בגינות השונות ובפארקים, הם עובדים קשה ממש. זה רק נראה קל! תוסיפו לזה את הלחות והחום בבקרים.. לא פשוט בכלל. התחושה טובה מאוד אחרי האימון.

לא TRX

לא TRX, כן רצועות השהייה

סרט חיזוק רגליים וליבה:

סרט חיזוק ליבה וחלק גוף תחתון:

בהדרגה…

לצד היתרונות שחברת TRX וצוות המומחים שלה מציעים ישנן הסתייגויות. חברת TRX מאמינה כי המוצר יכול לשפר את הניידות והיציבות, לבנות שרירים ולפתח כוח תפקודי. תומכים נוספים אומרים כי היתרון הגדול של המוצר הזה, הוא יכולת הגיוס של שרירי הליבה. לא ניתן לבצע את התרגילים בצורה אופטימלית מבלי להיכנס למנח נכון. אבל כמו בכל כלי אימוני- צריך להתחיל בהדרגתיות, להגדיל את רמות הקושי לאט ובתבונה כדי לא להיפצע ולהנות ממנו בצורה הנכונה. כמה שיעורים אצל מדריכי TRX מומלצים עבורכם אם אתם רוצים להכנס לעניין.

Domyos

מותג הבית Domyos של דקטלון

לסיכום

אימון עם מערכת השעיה, TRX יכול להטיב את היציבה שלכם ולגוון את אימוני הכוח שלכם. חוסר היציבות המובנה שרצועות כאלה מיצרות בתרגילים מחייב אתכם להפעיל שרירים קטנים ומייצבים למד השריר העיקרי שתעבדו עליו, ועם יותר שרירי ליבה. אם החלטתם ללכת על זה, תוכלו להינות בדקטלון ממוצר תואם למקור בעלות הגיונית ביותר.

שיהיה בהצלחה !

ורדי 

 


תוכנית האימון האישי של RUNPANEL: התאמנו עם RUNPANEL מביתכם- בזמן ובמקום שנוח לכם. המאמן: גיא חלמיש, עורך הפאנלים, יביא אתכם לתוצאות, עם הנחיה צמודה ומקצועית והורדת סיכון מפציעות. לחצו למידע נוסף!