החורף כבר כאן והרץ הישראלי הממוצע שפחות מתורגל בריצה בקור ובגשם, שואל את עצמו איזה ציוד מומלץ ללבוש. כדי לעשות קצת סדר ולהבין מה רלוונטי ומה סתם ירוקן לכם את הארנק, ריכזנו עבורכם את הטיפים החשובים ביותר בנושא ביגוד ריצה לחורף.

מאת: אור דלח

אפתח במשפט שאני מאוד מאמין בו – אין מזג אוויר שלא מתאים לריצה, יש ביגוד שלא מתאים למזג האוויר. בכל מקרה אין בישראל קור קיצוני שמחייב ציוד מיוחד. אפשר להסתדר גם בלעדיו.

ציוד ריצה שמתאים לריצה בחורף האירופאי כנראה שתמיד יהיה חם מדי עבור החורף הישראלי ולא תוכלו להשתמש בו. בגד חם מדי יגרום לכם להזיע ולהרטיב את הבגד. הדבר האחרון שאתם רוצים כשיש רוח וקר בחוץ זה בגד רטוב שיעביר אליכם את הקור מבחוץ. קחו בחשבון שהבגדים החמים יותר לרוב גם עבים יותר ולכן יקח להם זמן רב יותר להתייבש. 

מאותה הסיבה חשוב ללבוש בגד שמנדף זיעה ומתייבש מהר. בגד ארוך מכותנה ירטב ויעביר את הקור מבחוץ אליכם בעוד ביגוד דרייפיט או צמר שמותאם לריצות יתייבש מהר ויבודד. לכן בהמלצותיי אני מתייחס לביגוד שמיועד לריצה ולא לאלתורים מהלבוש היומיומי. לכל המזמינים מחו"ל, הייתי ממליץ להסתפק לרוב בציוד שמוגדר כציוד לסתיו.

היי, תנו הצצה לראנפאנל גם בטלגרם!

חולצה – שיטת הבצל

בריצה עצימה עם דופק גבוה עדיף ללבוש חולצה קצרה. ב-5-10 הדקות הראשונות של האימון אפשר להוסיף עוד שכבה מעל החולצה, ואחרי שמעלים דופק ונהיה חם תוכלו להוריד אותה ולהישאר עם חולצה קצרה בלבד. לעומת זאת, בריצת נפח או סתם ריצה קלה הייתי ממליץ ללבוש חולצה דקה עם שרוולים ארוכים. שרוולים ארוכים זה נחמד כל עוד הבגד לא נרטב מהגשם או מזיעה. ברגע שהבגד רטוב הוא כבר עובד לרעתנו ויקרר אותנו יותר מאשר אילו היינו בלעדיו, כי מים מוליכים טמפרטורה טוב יותר מאוויר והעור שלנו מתייבש די מהר לעומת הבד.

במקרה של טמפרטורה מתחת ל-5 מעלות כדאי ללבוש חולצה ארוכה דקה לריצה עצימה וחולצה ארוכה דקה עד עובי בינוני לריצה בקצב נוח. גם במקרה הזה מומלץ להתחיל עם עליונית כלשהי בחימום ולהסיר אותה לאחר מכן. אני חייב להגיד שגם בטמפרטורה קרה של 0 מעלות כשלבשתי צמר שמיועד לריצה בחורף תמיד הגיע השלב שנהיה לי חם מדי והפשלתי שרוולים.

אם כבר לובשים חולצה ארוכה כדי להתמגן מהקור, אני ממליץ לבחור בחולצות צמודות המונעות מהאוויר לחדור וגם מרגישות נעימות יותר על הגוף, בניגוד לקיץ אז אנו רוצים יותר אוורור. 

מכנסיים לריצה בחורף

בניגוד לחולצה, המכנסיים מכסים את החלק התחתון של הגוף, שהוא החלק הפעיל יותר מבחינת עבודת השרירים ולכן הוא גם מייצר יותר חום. זאת הסיבה שעדיף שהלבוש החם יותר יהיה על פלג הגוף העליון, וברגליים נלבש מכנסיים קצרים או טייץ קצר.

כשנהייה קר יותר אפשר לרוץ עם טייטס עד אחרי הברך, ובטמפרטורה מתחת ל-5 מעלות אפשר ללבוש טייץ ארוך דק. מי שנבוך מהסיטואציה יכול לשים מכנסי ריצה קצרים מעליו וזה עובד אחלה. ריצה עם טרנינג ארוך גם אם הוא מבד מנדף אף פעם לא הרגישה לי נוחה ותמיד היה לי חם מדי. אולי לאלה שממש סובלים מקור טרנינג כזה או טייץ בעובי בינוני יכולים להתאים. 

בגדי ריצה לחורף

חולצה דקה ארוכה, טייטס ¾ וכובע מחמם

נעליים

אין דבר מרגיז כמו להיכנס לשלולית קטנה ואז להרגיש איך כל הגרב שלך נהיית ספוגה במים. האווריריות של נעלי הריצה שלנו באה בעוכרינו וגורמת להן להיות חדירות למים. 

נעלי הריצה שבד"כ משתמשים בהן אלו נעלי ריצה המיועדות לשטח. יש בנעלי ריצה לשטח את כל מה שצריך – הן פחות מאווררות ולכן יותר מבודדות מהקור, הסולייה שלהן מותאמת למניעת החלקות, מה שעוזר לאחיזה על מסלולים רטובים, והבד והסוליה שלהם יותר אטומים לגשם. בנוסף, הן מתאימות לכל השנה כי בריצות בשטח יותר נוח לרוץ איתן, כך שתמיד טוב שיהיה זוג נעלי ריצת שטח בארון.

מי שממש מתכנן לרוץ בסביבה רטובה ילך על הפתרון הקיצוני יותר כמו נעלי מיזונו אטומות למים שבדקנו בעבר בראנפאנל

ג'קט לריצה בחורף

ישנם 4 סוגים של ג'קטים לריצה: חסין למים, חסין לרוח, חסין לשניהם, וכאלה שלא חסין לאף אחד מהם… ברוב הריצות לא תזדקקו לג'קט ריצה מעבר לדקות הראשונות של החימום, כך שלדעתי מיותר להשקיע באחד כזה לאלה מאיתנו שלא סובלים מקור. חם לרוץ איתו במזג האוויר בארץ גם בימים הקרים. ישנם מעילי רוח דקיקים שיכולים להתאים לאלה מכם שכן סובלים מהקור. בנוסף היתרון שלהם על עליונית פשוטה הוא שיותר קל לקפל ולהחזיק אותם אחרי שמתחממים אם אתם לא מעוניינים להחזיר את העליונית לרכב/ לבית או רוצים לשמור לכם את האופציה לשים ג'קט חזרה אם שוב נהיה לכם קר או בשחרור. ניתן גם לקנות ג'קט לריצה שיהיה מוגן למים בלבד כדי להגן עליכם מלהירטב בגשם. בנוסף ישנם מעילים עם פתחי אוורור שיעזרו לגוף שלכם להצליח לפלוט את החום שנאגר בלבישת המעיל.

גרביים

גרביים הם אביזר הריצה הכי פחות מוערך ביחס לחשיבותו, אולי משום שלא רואים את הגרביים ואז לא רוצים להשקיע במשהו שלא רואים. גרביים טובים יכולים למנוע שלפוחיות, יבלות ושפשופים בכפות הרגליים; ותתפלאו לדעת – יש גרביים חסינים למים! אז נכון, תאלצו להיפרד מ-100 שקלים לפחות עבור זוג, אבל לא צריך יותר משני זוגות כאלה, ואין כמו התחושה שניצחתם את המערכת ולמרות שכל הנעל נרטבה, אתם נשארתם יבשים!

גרביים חסינות למים

כפפות

רבים מאיתנו (כולל אותי) סובלים מקור בכפות הידיים כשקר בחוץ, במיוחד בזמן ריצות רוב הדם שלנו זורם לשרירי הרגליים והקצוות של הגפיים העליונות נשארים מקופחים. לכן למי שסובל מקור בכפות הידיים כפפות הן מוצר חובה. גם אם כפות הידיים שלכם ישארו קרות, עדיין כשיפתח לכם השרוך תצליחו להזיז את האצבעות ולתפעל את האירוע בצורה פחות מביכה.

כובע

לשימוש בכובע בריצה בחורף יכולות להיות שתי מטרות. האחת, לשמור עליכם מפני הקור והשנייה לשמור עליכם מפני הגשם. אם המטרה שלכם היא שמירה מפני הקור, כובע גרב יכול לעשות את העבודה. אם נדייק אז לרובנו קר יותר באוזניים ולכן אפשר להשתמש במחמם אוזניים או בצעיף גלילי ("באף") כמו זה שבחנו של HAD שירגיש פחות חונק במקום בכובע. אם המטרה שלכם היא הגנה מפני הגשם, אז כובע מצחייה יכול להיות יעיל. מי שכבר התנסה בריצה בגשם בטח הבין שהעניין שגשם נכנס לעיניים יותר מפריע מזה שהראש נרטב. כובע מצחייה נותן מענה טוב לעניין הזה. מי שהגשם מאוד מפריע לו יכול גם לקנות כובע מצחיה חסין למים. במקרים בהם יש גשם קל גם כובע גרב יוכל לסייע לשמור עליכם יבשים וגם ישמור על החום. גם תיראו איתו פחות חריגים ביחס לאווירה החורפית שסביבכם. 

לסיכום

יש ציוד מותאם לימים קרים וציוד מותאם לגשם, אפילו חולצות ומכנסיים שישאירו אתכם יבשים לחלוטין. הבעיה היא שיהיה לכם חם מדי לרוץ איתם יותר מ-5 דקות ולכן הם פחות שימושיים. עדיף ללבוש איזו עליונית שניתן להוריד כשהגוף מתחמם וללבוש אותה שוב במידת הצורך. מומלץ להשתמש בציוד מותאם לקור ולגשם שמיועד לאזורים ספציפיים בגוף כמו כפות הרגליים, כפות הידיים והעיניים וכך להפוך את חווית הריצה בגשם ליותר נעימה. ובנימה אישית, בעיני ככל שתנסו להתמגן מהגשם ולהישאר יבשים כך פחות תהנו מהריצה. דווקא במקרים בהם תכשלו במשימה ותהיו כולכם ספוגים במים, תגלו שהמשך הריצה פתאום הרבה יותר משוחרר וכיפי ואפילו תצליחו להינות מהחוויה של לרוץ רטובים ובלי דאגות. 

 


 

ראנפאנל- הרשמו לניוזלטר שבועי של השראה לריצה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים