החורף כאן והרץ הישראלי פחות מתורגל בריצה בקור ובגשם. איזה ציוד מומלץ ללבוש? ריכזנו עבורכם את הטיפים החשובים ביותר בנושא ביגוד ריצה לחורף*. 

אפתח במשפט שאני מאוד מאמין בו – אין מזג אוויר שלא מתאים לריצה, יש ביגוד שלא מתאים למזג האוויר. היות ואין בישראל קור קיצוני שמחייב ציוד מיוחד, אפשר להסתדר גם בלעדיו. בגד חם מדי יגרום לכם להזיע ולהרטיב את הבגד והוא גם יתייבש באיטיות, ובגד רטוב גרוע במיוחד בתנאי קור. גם בחורף חשוב ללבוש בגד שמנדף זיעה ומתייבש מהר. טיפ למי שמזמין מחו”ל הזמינו ביגוד שמתאים לעונות מעבר בחו”ל ולא ציוד חורף ממש. 

קבלו את הכתבות שלנו בווטסאפ:
ראנפאנל ווטסאפ

חולצה – שיטת הבצל

ב-5-10 הדקות הראשונות של האימון אפשר להוסיף שכבה עליונה מעל חולצת ריצה קייצית, ואחרי שמעלים דופק ונהיה חם תוכלו להוריד אותה ולהישאר עם חולצה קצרה בלבד. לעומת זאת, בריצת נפח או סתם ריצה קלה הייתי ממליץ ללבוש חולצה דקה עם שרוולים ארוכים. רק נזהיר- שרוולים ארוכים זה נחמד כל עוד הבגד לא נרטב מהגשם או מזיעה. ברגע שהבגד רטוב הוא כבר עובד לרעתנו ויקרר אותנו יותר מאשר אילו היינו בלעדיו, כי מים מוליכים טמפרטורה טוב יותר מאוויר.

במקרה של טמפרטורה מתחת ל-5 מעלות כדאי ללבוש חולצה ארוכה דקה לריצה עצימה וחולצה ארוכה דקה עד עובי בינוני לריצה בקצב נוח. גם במקרה הזה מומלץ להתחיל עם עליונית כלשהי בחימום ולהסיר אותה לאחר מכן. אני חייב להגיד שגם בטמפרטורה קרה של 0 מעלות כשלבשתי צמר שמיועד לריצה בחורף תמיד הגיע השלב שנהיה לי חם מדי והפשלתי שרוולים.

אם כבר לובשים חולצה ארוכה כדי להתמגן מהקור, אני ממליץ לבחור בחולצות צמודות המונעות מהאוויר לחדור וגם מרגישות נעימות יותר על הגוף, בניגוד לקיץ אז אנו רוצים יותר אוורור. 

ג’קט לריצה בחורף

ישנם 4 סוגים של ג’קטים לריצה: חסין למים, חסין לרוח, חסין לשניהם, וכאלה שלא חסין לאף אחד מהם…

ברוב הריצות לא תזדקקו לג’קט ריצה מעבר לדקות הראשונות של החימום, כך שלדעתי מיותר להשקיע באחד כזה לאלה מאיתנו שלא סובלים מקור. חם לרוץ איתו במזג האוויר בארץ גם בימים הקרים. ישנם מעילי רוח דקיקים שיכולים להתאים לאלה מכם שכן סובלים מהקור. בנוסף היתרון שלהם על חולצה עליונית פשוטה הוא שיותר קל לקפל ולהחזיק אותם אחרי שמתחממים. נשיאה של פריט קליל תאפשר גם את האופציה לשים ג’קט שוב בשחרור.

ניתן גם לקנות ג’קט לריצה שיהיה מוגן למים בלבד כדי להגן עליכם מלהירטב בגשם – רק אל תצפו שזה יחזיק אתכם יבשים זמן רב בגשם חזק. בנוסף ישנם מעילים עם פתחי אוורור שיעזרו לגוף שלכם להצליח לפלוט את החום שנאגר בלבישת המעיל. להעמקה על בחירת מעיל ריצה כנסו לכתבה זו

מעיל

מעיל ריצה של סלומון – לא רק מבודד, גם סקסי!

מכנסיים לריצה בחורף

בניגוד לחולצה, המכנסיים מכסים את החלק התחתון של הגוף, שהוא החלק הפעיל יותר מבחינת עבודת השרירים ולכן הוא גם מייצר יותר חום. זאת הסיבה שעדיף שהלבוש החם יותר יהיה על פלג הגוף העליון, וברגליים אפשר ללבוש מכנסיים קצרים או טייץ קצר עד בינוני.

כשנהייה קר יותר אפשר לרוץ עם טייטס עד אחרי הברך, ובטמפרטורה מתחת ל-5 מעלות אפשר ללבוש טייץ ארוך דק. מי שנבוך מהסיטואציה יכול לשים מכנסי ריצה קצרים מעליו וזה עובד אחלה. ריצה עם טרנינג ארוך גם אם הוא מבד מנדף אינה נוחה ובד”כ היא חמה מדי. אולי לאלה שממש סובלים מקור טרנינג כזה או טייץ בעובי בינוני יכולים להתאים. 

גרביים

גרביים הם אביזר הריצה הכי פחות מוערך ביחס לחשיבותו, אולי משום שלא רואים את הגרביים ואז לא רוצים להשקיע במשהו שלא רואים. גרביים טובים יכולים למנוע שלפוחיות, יבלות ושפשופים בכפות הרגליים; (תתפלאו לדעת – יש גרביים חסינים למים).

זוג גרביים מחממים טובים נחוצים בחורף וגם אם הם עבים הם חייבים להיות מאווררים ולנדף לחות החוצה. אנחנו ממליצים מאוד על דגם הלחץ העבה יותר של Penguin Dojo – שיש לו שתי גרסאות: אחת עד אמצע השוק ואחת ארוכה עד הברך שיכולה להיות נהדרת בחורף. במיוחד עם קוד הנחה לקוראים שלנו: RUNPANEL20 בקישור זה.

גרבי ריצה

פינגווין דוג’ו עד הברך מחממת נהדר בחורף

כפפות

רבים מאיתנו (כולל אותי) סובלים מקור בכפות הידיים כשקר בחוץ, במיוחד בזמן ריצות רוב הדם שלנו זורם לשרירי הרגליים והקצוות של הגפיים העליונות נשארים מקופחים. לכן למי שסובל מקור בכפות הידיים כפפות הן מוצר חובה. גם אם כפות הידיים שלכם ישארו קרות, עדיין כשיפתח לכם השרוך תצליחו להזיז את האצבעות ולתפעל את האירוע בצורה פחות מביכה. ההשפעה של חימום האצבעות, הראש והאזניים בריצה נותנת את התמורה הכי גבוהה לסבילות נגד קור בחורף- אלה מוצרים קטנים וקלים שעוזרים המון!

כובע / מחמם אזניים

לשימוש בכובע בריצה בחורף יכולות להיות שתי מטרות. האחת, לשמור עליכם מפני הקור והשנייה לשמור עליכם מפני הגשם. לרובנו קר יותר באוזניים ולכן אפשר להשתמש במחמם אוזניים או בצעיף גלילי (“באף”) כמו זה שבחנו של HAD שירגיש פחות חונק במקום בכובע.

אם המטרה שלכם היא הגנה מפני הגשם, אז כובע מצחייה יכול להיות יעיל. מי שכבר התנסה בריצה בגשם בטח הבין שהעניין שגשם נכנס לעיניים יותר מפריע מזה שהראש נרטב. כובע מצחייה נותן מענה טוב לעניין הזה. מי שהגשם מאוד מפריע לו יכול גם לקנות כובע מצחיה חסין למים. במקרים בהם יש גשם קל גם כובע גרב יוכל לסייע לשמור עליכם יבשים וגם ישמור על החום.  

לסיכום

אנחנו מפרידים בין ציוד מותאם לימים קרים לבין ציוד מותאם לגשם. בישראל הרבה יותר נכון להתרכז בציוד אביב וסתיו מותאם לקור. ציוד דקיק שאפשר ללבוש בצורה מודולרית. מומלץ להשתמש בציוד מותאם לקור ולגשם שמיועד לאזורים ספציפיים בגוף כמו כפות הרגליים, כפות הידיים והעיניים וכך להפוך את חווית הריצה בגשם ליותר נעימה. הציוד החשוב ביותר בישראל הוא:

  1. מעיל ריצה דקיק
  2. מכנסי ריצה טייץ שלושת רבעים או ארוך
  3. כובע ריצה המחמם גם אזניים או מחממי אוזניים
  4. כפפות ריצה דקיקות
  5. חולצת ריצה ארוכה מחממת יותר לימים הקרים במיוחד
  6. גרביים מנדפים קצת יותר ארוכים ועבים מבקיץ

ציוד חורף לתנאים רטובים מחייב הערכות אחרת וכולל גם נעלי גורטקס, חולצות ומכנסיים שישאירו אתכם יבשים לחלוטין, הבעיה היא שיהיה לכם חם מדי לרוץ איתם יותר מ-5 דקות ולכן הם פחות שימושיים בישראל. עדיף ללבוש איזו עליונית שניתן להוריד כשהגוף מתחמם וללבוש אותה שוב במידת הצורך. בנימה אישית, בעיני ככל שתנסו להתמגן מהגשם ולהישאר יבשים כך פחות תהנו מהריצה. דווקא במקרים בהם תכשלו במשימה ותהיו כולכם ספוגים במים, תגלו שהמשך הריצה פתאום הרבה יותר משוחרר וכיפי ואפילו תצליחו להינות מהחוויה של לרוץ רטובים ובלי דאגות.

מאת: אור דלח
* הכתבה פורסמה בעבר וחודשה


 

ראנפאנל- הירשמו לניוזלטר שבועי של השראה לריצה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים