בתקופה לא פשוטה בה מזג האוויר מזגזג, אי אפשר לדעת אם הריצה הבאה שלנו תהיה תחת גשם. דב טיבי לקח את מעיל הגשם של דקטלון למבחן רטוב.

הגשם תפס אותי מוכן לגמרי, תוך דקות יצאתי מהבית לבוש לריצה בגשם, גולת הכותרת מעיל ריצה של דקטלון המיועד בדיוק לזה. אני עוזב את האספלט הרטוב ונכנס לסינגל המעט בוצי המקיף את היישוב, הגשם מטפטף, המבחן מתחיל…

אל תפסידו כתבות, לחצו כאן
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

מאפיינים עיקריים

המעיל הוא בקטגוריה הבינונית מבין מעילי הגשם המיועדים לריצה. משקלו גבוה ממעילי הגשם האיכותיים יותר (342 גרם לעומת 210 גרם למידה L). שכבת הבד החיצונית עשוייה פוליאסטר המצופה בחומר דוחה מים (הידרופובי). בחלק הפנימי של השרוולים, בתי השחי והכובע האינטגרלי קיימת שכבת בד רשת סינטטית ודקה לשיפור תחושת המגע. מתחת לזרועות קיימים פתחים לייעול זרימת האוויר. התפרים כפולים ומודבקים לשיפור אטימה. במעיל שני כיסים חיצוניים הנסגרים באמצעות רוכסן. רוכסן האורך נסגר גם על הכובע עד לגובה הפה. 

תעודת זהות

 • דגם: מעיל גשם לריצה Kalenji 
 • מידות: S M L XL 2XL
 • צבעים: שחור, אפור, אדום (למרות שמדובר באותו מק”ט יש הבדלים קלים בעיצוב בין הדגמים)
 • מחיר: 165 ש”ח
 • ניתן לרכוש בכל חנויות דקטלון

מעיל גשם

התרשמות ראשונית, האם מדובר בשיקול מוטעה?

כל מוצר או מערכת טכנולוגית (וציוד ספורט אינו יוצא דופן בהיבט זה) מתוכנן לנקודת עבודה עדינה בה הוא אמור לבצע את תפקידו באופן הטוב ביותר אך חשוב לא פחות, המוצר גם נדרש שלא להגביל היבטים אחרים והכל כמובן ביחס עלות תועלת מיטבי. פעמים רבות קיימת סתירה מובנת בין דרישת התפקוד הבסיסית לבין האילוצים הנוספים החלים על המוצר, ככל שהמוצר איכותי יותר (וגם יקר יותר) הסתירה מתמתנת בעיקר ע”י טכנולוגיה מתקדמת יותר.

כשנכנסתי לסניף דקטלון קרית אתא ועמדתי מול שורת מעילי הגשם השונים המיועדים לריצה עמדה דילמה זו לנגד עיני. האם לבחור במעיל הקצה שמחירו גבוה יותר או במעיל באיכות בינונית שמחירו נמוך יותר? השיקול שלי היה פשוט: המעיל בעל האיכות הבינונית מוגדר כמתאים לריצה בגשם קל, הגשמים בארץ קלים וקצרים בדרך כלל ותדירותם נמוכה ולפיכך מעיל כזה עשוי לספק את צרכי הרץ הישראלי הממוצע. הפור נפל, המעיל נבחר… האם השיקול היה מוטעה?  

אני מודד את המעיל, מידה M, המעיל יושב היטב והגזרה מחמיאה, קו המותן צמוד בזכות פס גומי היקפי דק. השרוולים באורך הנכון ומכסים את כל היד גם בעת הנפתה. הכובע האינטגרלי נצמד היטב לראש בזכות הרוכסן הארוך. הבד נעים למגע ולא מרגיש סינטטי מדי, הצבע אפור עם פסים מאד עדינים, לא צעקני מחד אך פחות שמרני משחור קלאסי. אני קצת מופתע מהעובדה שמחזיר האור היחיד במעיל הוא פס אנכי קצר המוטבע במרכז החלק העליון של הגב.

שתי הדרישות הבסיסיות ממעיל גשם המיועד לריצה הן: מניעת חדירת גשם ונידוף זיעה ולחות המצטברים מתחת למעיל בעת מאמץ פיזי של הרץ. את הדרישה הראשונה המעיל מקיים בזכות הבד והציפוי העליון שעליו, את הדרישה השנייה בזכות שני כיסי אוורור מתחת לזרועות. האם זה מספיק? במעילים איכותיים יותר נידוף הזיעה או “יכולת הנשימה” של המעיל נובעת מטכנולוגיה מיוחדת של ממברנות החוסמות טיפות מים אך מאפשרות מעבר לאדי מים (הסבר מפורט בכתבה אצלנו כאן).

מעיל גשם

מבחני אטימה (לא תקניים)

בעודי מצפה לגשם שבושש להגיע אני מחליט לבצע מבחני אטימה לרוכסנים. שפריצר חזק ונייר סופג בכיסים הרכוסים עד תום. אחרי מספר התזות המדמות (מבחינת כמות המים) לפחות 30 דקות ריצה בגשם קל בינוני, הנייר יוצא מהכיסים יבש לחלוטין. ניסוי חוזר עם מספר ההתזות שיידמו לפחות 90 דקות של ריצה בגשם והנייר כבר מראה סימני רטיבות משמעותיים. סיכום קצר: הרוכסנים עושים עבודה טובה לרוב תנאי הריצה בגשם.

מעיל גשם

ריצות מבחן

ריצות מבחן בגשם באמצע חודש מרץ הם דבר לא אלמנטרי, בכל זאת, עם קצת עזרה מאלוהי הגשם מצאתי מספר חלונות הזדמנות קצרים בהם ירד גשם קל עד בינוני ונצלתי אותם עד תום. ריצה על חוף הים לאורך כ 8 ק”מ. גשם קל לסירוגין בעוצמה של עד 0.7mm/hour. הטיפות פוגעות במעיל אך הציפוי המיוחד מונע מהן להיספג, לגדול ולהצטבר. הטיפות הופכות לכדורים קטנים המתגלגלים במורד המעיל. קצב הריצה הנמוך (כדקה מעל קצב תחרות) בשילוב עם מזג האוויר הקריר מוציא ממני מעט מאוד זיעה המתנדפת כלעומת שבאה, בהפסקות שבין הטפטופים אני מסיר את הכובע לאחור ופותח מעט את הרוכסן הקדמי ומרגיש יבש לחלוטין. המעיל נוח מאד וגמיש ואינו מגביל כלל את התנועתיות. דקות מתום הריצה אני והמעיל יבשים לחלוטין כאילו לא חווינו כלל אירוע גשם.

בריצות נוספות בתנאים דומים, חווית המשתמש הייתה זהה למעט במקרים בהם קצב הריצה היה גבוה ומתמשך. במקרים אלו הזיעה שהצטברה לא הצליחה להתנדף בקצב מספיק ושכבת הביגוד הפנימית (חולצה מנדפת קצרה) הייתה רטובה וההרגשה בסוף הריצה הייתה קרה ולא נעימה. מגבלה נוספת בה הבחנתי בעיקר בתנאים של רוח נגדית הייתה שהכובע נוטה להמשך לאחור ובהחלט שרוך הידוק סביב הכובע היה עשוי לעזור.

מבחן

יתרונות

 • אטימה טובה מאוד בתנאים של גשם קל
 • עיצוב ארגונומי נוח, יפה ומחמיא לגוף
 • מחיר סביר ביחס לאיכות המתקבלת

חסרונות

 • קצב נידוף הזיעה בריצות מהירות אינו מספק והגוף נשאר רטוב
 • חסר שרוך הידוק לכובע שימנע הסחתו לאחור בריצה מול הרוח
 • מחזיר אור קטן מידי שלא מספק הראות הנדרשת בתנאי חשיכה

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 סיכום 

מעיל גשם לריצה באיכות בינונית, מתאים לתנאי ריצת נפח קלה  בגשם קל אך לא מתאים לריצות במאמץ גבוה בגלל כושר נידוף זיעה מוגבל.

מאת: דב טיבי
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: