במרדף האישי התמידי אחרי “נעל ריצת השטח המושלמת”, הפעם אבדוק את “Agility peak flex 3” של חברת Merrell. 

מאת: שחר אלוש
צילם: גיא חלמיש

האם יש דבר כזה “נעל ריצת שטח מושלמת”?

מבחינתי בנעלי ריצת שטח יש שילוב של 2 אלמנטים קריטיים: האחד הוא המרחק, שבדרך כלל גדול יותר מריצות ואימוני כביש סטנדרטיים. והשני הוא העמידות שצריכה לעלות באותה נשימה עם הנוחות. רצי הטרייל בסינגלים יוסיפו גם את היבט אחיזת הקרקע כחשוב. הקושי הוא לייצר נעל שהיא עמידה, אגרסיבית, אוחזת ואמינה לצד נעימה, קלה, סלחנית ומתאימה עצמה לרץ במרחקים גדולים. כפי ששמתם לב, הדרישות רבות ומנוגדות, אך אני חייב לציין שהAgility peak flex 3 תוקפת את רוב הקריטריונים בצורה טובה למדי.

merell

“Merrell” – לא רק נעלי טיולים

כבר מהמבט והמגע הראשון עם הAgility peak flex 3 מרגישים נעל עם מחשבה מקדימה, וזה לא מפתיע כלל. היכרותי עם החברה מונה מעל עשור. היו לי מספר נעליים שלהם. מנעל הרים ועד ל2 דגמים מינימליסטים לריצה שאהבתי מאוד. אך מעולם לא יצא לי להתנסות עם סדרת נעלי ריצת השטח שלהם. החברה מתמחה בהנעלת שטח, ויש לה ניסיון רב. ולפני תקופת האולטרות ומרוצי השטח המתקרבת אלינו במהירות, שמחתי להתנסות עם נעל נוספת.

running merrell

כרטיס ביקור

  • חברה: Merrell
  • ייעוד: ריצת שטח
  • דגם:  Agility peak flex 3
  • טכנולוגיה:
  • משקל: 314 גרם (מידה 42.5)
  • דרופ: 6 מ”מ (31.25/25.25)
  • מחיר: 449 שקלים 
  • לקניית המוצר ב”חיה של חנות” לחצו פה

update design

 

עיצוב עדכני 

הנעל מגיעה בצבעים מודרניים ומיוחדים. כן, מדובר על טעם ועליו לא ניתן להתווכח. אך לטעמי הAgility peak flex 3 נראית טוב! יש מספר צבעים (אני רץ עם האפור/שחור), וניכר שמחלקת העיצוב של החברה הצליחה לקלוע בבחירת הצבעים ל2019. הם מודרניים, אך לא צועקים, מזכירים סוג של צבעי פסטל עדינים בצורתם הנקייה. למרות הסולייה העבה יחסית, היא לא בולטת לעין כמו בסוליות שמנמנות אחרות בשוק, ומציעה עיצוב שתואם את שאר הנעל.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הקו האלכסוני שמתחיל ממרכז החלק התחתון של הסוליה, עולה לכיוון העקב וחוצה את הנעל מחמיא ובמקום. אני סבור שהנעל יכולה להתאים גם לשימוש יום יומי, ולא תראה חריגה גם בסביבה שאינה טבעית לה, כגון שטח עירוני או ארוחה משפחתית בשבת.

run shoes

חלק עליון (גפה)

לנעל יש ריפוד פנימי נעים במיוחד. הוא מאוורר אך מרגיש רך ומלטף. את אותה הרגשה מעבירה גם הלשונית, שיושבת במקומה הקבוע ואינה זזה גם בריצה אגרסיבית במיוחד בירידות סלעיות. יש ללשוניות נטייה לפעמים “ליפול” לחלקה החיצוני של כף הרגל, כאן זה לא יכול לקרות. העדר התפרים נותן הרגשה של אחיזה מקסימלית ללא נקודות גירוי מיותרות. הרשת שעוטפת את הנעל צפופה מספיק כדי למנוע את רוב כניסת החול, אך עדיין מאווררת. ולמרות שהיא לא אלסטית, היא דקה ונותנת לכף הרגל תנועת אצבעות חופשית דיה. אך עדיין מרגישה קשוחה ועמידה.

run forest

רצועת הגומי שמקיפה כמעט את הנעל כולה מונעל שחיקה באיזורים המועדים לפורענות. הגומי עמיד ויעשה עבודה טובה במניעת חורים קטנים וקריעה מיותרת במידה והנעל תתפס בענף, אבן חדה או כל מכשול אחר. 

modern shoe

Omni-Fit system

אחיזת העקב- טובה, ממותגת Hyperlock™במרל, מה שבא להסביר את החומר והמבנה סביב העקב. היא סטנדרטית באופיה ופשוט עושה את העבודה.

מערכת שריכה- לנעל יש את מערכת השרוכים שהיא מהיותר טובות שנתקלתי בהן. למרות שהיא לא עשוייה מחומר אלסטי, יש הרגשה שהכל עשוי מגומי וזה פשוט מדהים! חוץ מזה שהמערכת נראית מצויין, היא עוטפת את הרגל בצורה אופטימלית עם תחושה שהיא מקבלת את מבנה הרגל שלכם. משיכה באיזור אחד מותחת את המערכת כולה ומספקת ביטחון. גם השרוכים עצמם דקים ולא לוחצים. 

best shoe

אורך ורוחב קלאסיים

לתחושתי המידה היא טובה ותואמת את המידה הרגילה שלי. מאוד מומלץ למדוד כל נעל שקונים, לרוץ איתה בחנות מקצועית, לנסות מגוון תנוחות ולהתייעץ עם מוכר מקצועי, אך לנעל הזאת אין איזה חריגה מיוחדת שצריך לשים אליה לב. גם הרוחב הוא תואם את מידת הרוחב הרגילה.

field running

סוליה אגרסיבית עם אחיזה ללא פשרות

וואו, איזה תענוג! סולייה של Vibram עם אחיזה יוצאת מן הכלל. גובה הבלטים (lugs) בנעל חדשה הוא חצי סנטימטר! אך כמות נקודות האחיזה לא קטנה מדי, מה שמאפשר ריצה עם הנעל בכביש לעיתים, ללא פחד של שחיקה מוגברת ומוגזמת. בשטח הביתי של הנעל (שטח טכני) הסוליה מעניקה ביטחון ובטיחות. היא אוחזת חזק גם כשהשטח לא לגמרי יציב (אבנים קטנות, דרדרת או אדמה מהודקת משוחררת בחצייה). צורת החריצים מאפשרת קיפול יעיל של הנעל במהלך הריצה.

shoe tip

לפי אתר החברה שכבת הביניים התעדכנה וכעת מגיבה יותר ומחזירה אנרגיה בצורה טובה יותר. ופלטת ההגנה מהאבנים שהחברה קוראת לה “ TrailProtect™מגנה על הרגל מתחושת אבנים לא נעימה. אני יכול להעיד שזה נכון, ובאמת הרגשת הקרקע היא טובה, אך לא מוגזמת.

shoe heel

גם נעל ריצה וגם נעל גישה

האם הנעל היא “נעל ריצת שטח אמיתית”? או שהיא מנסה לקלוע לכמה קטגוריות? הנעל מוגדת כנעל ריצת שטח, אך לדעתי היא תפרח גם כנעל Approach. מה זה Approach? אלו נעליים היברידיות בין נעלי הרים לנעלי ריצת שטח או טיפוס. הן נמוכות כמו נעל ריצת שטח ומציעות שילוב ייחודי של נעלי הליכה קשוחות, נעלי טיפוס ולעיתים אפילו מגפי הרים.

flex connect

הAgility peak flex 3 קלה משמעותית ביחס לנעלי Approach ומהירה, אך מספיק עמידה וחזקה לטעמי לשמש לטרקים במזג אויר חם/קריר אך יבש (בדומה לשביל ישראל). אני סבור שהגדרתה כנעל ריצת שטח היא נכונה, והיא עושה את עבודתה בצורה טובה ויעילה.

running photo

חסרונות עיקריים

הסוליה האמצעית הייתה טיפה קשה עבורי בהתחלה. קצת חששתי ב2 הריצות הראשונות, אך אחרי 100ק”מ של ריצה איתה יש הרגשה ש”שברתי את הסוליה” מספיק, ועכשיו הן משמעותית רכות יותר. אך לפחות “ישר מהקופסא” הן טיפה נוקשות. תנו לזה עוד הזדמנות ואל תרתעו. התחושה של הנוקשות גורמן להן גם להרגיש טיפה יותר כבדות בהתחלה (ממשקלן האמיתי: 314 שהוא בהחלט סביר לקטגוריה) אבל גם זה עובר.

 

מרכז הסוליה, כחלק ממערכת השיכוך, הוא טיפה צר. אני אוהב את האיזור הזה טיפה יותר בשרני, אך זה לגמרי טעם אישי, שכן בשרניות שווה משקל.

מחסור בחלק טיפה יותר קשיח וקשוח מעל הבהונות מהווה חיסרון, שכן אם מעייפות למשל, לא ארים את הרגל מעל מכשול סלעי בזמן, זה יורגש יותר ממה שהייתי רוצה. דבר שקורה לי לעיתים. וממכות חוזרות באיזור זה, יש חשש לבלאי מוגבר (מה שעוד לא קרה עד עכשיו)

good shoe

לסיכום- נעל מומלצת

אהבתי את הAgility peak flex 3 מאוד! ובתור אחד שעושה הרבה טרקים בארץ ובחו”ל, ריצות שטח ומרוצי שטח, היא מתאימה לי, נוחה לי, מתפקדת מצויין והכי חשוב: נותנת לי ביטחון לעסוק בפעילויות שאני אוהב. אמנם לוקח טיפה זמן “לרכך” אותה, אך המאמץ שווה ולטעמי תרוויחו. הגפה נוחה ונעימה מהרגע הראשון, ומערכת השרוכים פשוט יוצאת דופן. קחו את הנעל לכל פעילות שטח שרק תעלה בראשכם, ואפילו לפעילויות שלא בטבע המקורי שלה, כי היא גם יפה. המחיר שלה, רק 495 ש”ח נותן תמורה מרשימה לפיצ’רים ולאיכות הנעל הזו. 

אני חייב לציין שבמרדף אחרי “נעל ריצת השטח המושלמת” היא אחת המועמדות המועדפות עלי, ואולי אף תשמש כנעל העיקרית שלי למירוצי האולטרה של הסתיו/חורף הקרוב בארץ.


אנחנו בטלגרם- הצטרפו: https://t.me/RUNPANEL
ריצה טלגרם

 

מבחן לנעלי ריצת שטח של מרל: Merrell Agility Peak Flex 3
מתאימה למגוון פעילויות צבעים נוחים ומודרנייםקלה יחסית לנעל שטח קשוחהמערכת השריכה מדהימה ואוחזתסולית ויברם עם אחיזה אגרסיבית
מרכז הסוליה צרלוקח זמן "לרכך" את הסוליהמחסור בהגנה על האצבעות
87%Overall Score
אחיזת חלק עליון 90%
שיכוך80%
גלגול85%
ניתור ותחושת קרקע85%
אוורור90%
עיצוב90%