רצי כביש רבים מחזיקים זוג נעליים אחד לריצה. אבל אנחנו בRUNPANEL חושבים שכדאי מאוד שיהיו לכם לפחות שני זוגות בכל רגע: זוג אחד לכביש וזוג אחד לשטח. מדוע גם רצי כביש צריכים נעלי ריצת שטח?

1. נעלי ריצת שטח בשם הגיוון בריצה

ספורט מונוטוני עלול ליצור פציעות שחיקה שונות אבל לא רק: השחיקה הפסיכולוגית לא פחות מסוכנת להמשכיות האימונים. כדי לגוון ולהחיות את האימונים שלנו מומלץ לרדת גם לשטח מדי פעם אפילו אם אתם רצי כביש בלבד. דרכי עפר ודרכי כורכר בשדות הן אוורור מומלץ למסלולים הקבועים שלכם, ויפתחו לכם עולם חדש של מסלולים ואפשרויות בקרבת הבית, במיוחד אם אתם גרים במקומות שאינם מרכז העיר. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

הריצות האלה יכריחו אתכם להפעיל את השרירים קצת אחרת: בחול תקטינו צעדים, תאלצו להרים את הברכיים טיפה יותר, ותפעילו הרבה יותר את כף הרגל ושרירי השוק. בשבילים בשיפועי צד שרירים קטנים ומייצבים חדשים ידרשו לפצות על הקושי ולהחזיק אתכם כנגד הכבידה והשיפוע. כל חוסר היציבות הקטנה הזו תחזק את הרגליים שלכם ותגייס עוד יחידות מוטוריות רדומות. זה טוב מאוד לריצה שלכם.

החלפת הנעליים לריצות כאלה הגיונית משום התכונות השונות של נעלי שטח וגם לה יש תועלת בפני עצמה: המנח מעט משתנה מעצם החלפת הנעל ובריא לגוון את אופן העומס המגיע לרגליים. נעל השטח תהייה הרבה יותר נוחה לריצה בשטח מנעל כביש רכה: כורכר מלא באבנים משוננות יכול להיות לא נעים, במיוחד במרחקים משמעותיים יותר. נעלי שטח טובות יבודדו טוב יותר את השפעת האבנים האלה ויאפשרו לכם לרוץ בנוחות. הסוליות אוחזות טוב יותר בשיפועים בזכות בלטים (lugs), יש יותר הגנות על הרגל בגפה ולעתים גם איזור קרסול עם “גרב” המונעת כניסת אבנים קטנות לנעל.

סיבות לנעל שטח

2. נעלי ריצת שטח לטיולי הליכה בשטח

לטיולים יש נעלי טיולים, אבל המגמה בעולם משתנה לכיוון משקלים קלים יותר בציוד ובתיקים- מה ששחרר את המטיילים מהצורך בנעליים מסיביות שמחזיקות את הקרסול. מטיילים בוחרים נעל מתאימה למסלול, למשקל, ולמשך הטיול וטיולים קצרים יותר יכולים להתאים גם לנעלי ריצת שטח (היבט העמידות יורד בחשיבות והיבט המשקל והנוחות עולה).
בנוסף התפתחו ז׳אנרים חדשים של טיולים למרחקים ארוכים בקצבים גבוהים שהולכים מצוין עם נעלי ריצת שטח. המגמה הזו נקראת Fast packing והיא סוג של מיזוג בין ריצת שטח לטיול ארוך. הנה כתבה על טיול כזה סביב המטרהורן באתר הטיולים והאאוטדור שלנו: OUTPANEL.

אז עולם ה fast packing אימץ את ז’אנר נעלי הריצה ופיתח גם דגמים נוספים המותאמים יותר לטיולים. מטיילי טיולים חד יומיים בסביבות לא מנותקות מחנויות נעליים למקרה קריעה או צורך בהחלפה, וכאלה שלא מטיילים עם תיקים מאוד כבדים, או בסביבות מאתגרות ציוד באופן דרמטי, עוברים לנעלי ריצת שטח גם בטיולים.

סיבות לנעל שטח

3. נעלי ריצת שטח כנעל רב שימושית בטרולי 

שוב עניין המשקל והפעם של הטרולי נכנס לתמונה. גם אם אתם כמו כל הישראלים, דוחסים בטרולי שלכם 12 קילו ומגיעים לצ’ק אין עם מבט מתמם בעיניים של “8 קילו”, כדאי להוריד פריטים. נעלי ריצת שטח עדיפים בהרבה כפריט הריצה בחו”ל על פני נעלי הכביש. זה הפתרון המגוון ביותר למקסימום הצרכים שלכם בטיול: נעלי ריצת שטח יתאימו לשמירה על הכושר בריצות שטח כמובן, אבל גם לשאר השימושים של הטיול וכאמור טיולי יום. רובן מאפשרות גם ריצה על אספלט כך שגם אם היעד עירוני יחסית, כדאי לבחור בהן על פני נעל כביש- לא פעם בפארקים העירוניים יש כורכר או אדמה לריצה. 

ההיבט הנוסף פה הוא היבט הפחתת מספר הזוגות שצריך לקחת אתכם. כשאתם יוצאים לטיול בחו”ל שיש בו הרבה הליכה וגם פה ושם איזה שמורת טבע או מסלול שטח קטן – נעל שטח אחת רב שימושית נותנת מענה נפלא. לא צריך גם נעלי טיולים וגם נעלי ספורט וחוסכים משקל ומקום. 

סקרפה גולדן גייט – נעלי ריצת שטח מתון, דרכי עפר, אדמה, וקצת טרייל

כתבות נעליים וריצת שטח בראנפאנל

אנחנו מזמינים אתכם להכיר כל כתבות ריצת השטח של ראנפאנל, וגם כמה מהמבחנים שעשינו לאחרונה לנעלי ריצת שטח:

נעלי ריצת שטח

סאקוני אנדורפין טרייל- לריצת שטח אגרסיבי

סיכום

גם אם אתם רצי כביש, נעלי שטח טובות זה משהו מועיל מאוד בארון. הן יפתחו לכם אפשרויות חדשות ומסלולים יפים בסביבת הבית שלכם. הם יהיו פתח לעולם חדש ואמיץ עבורכם אם תבחרו להמשיך ולהעמיק את חקר השטח לכיוון ריצות טרייל אמיתיות יותר. הם אמצעי מגוון ונוח לטיולים רגליים בשטח גם בלי קשר לריצה. אה, והן גם נראות מעולה, אפילו במשרד. 

מאת: גיא חלמיש