המתאגרף הבריטי הענק אנתוני ג׳ושוע שאיבד את תואר אלוף העולם במשקל כבד וספג ביקורת קשה, משתף בתוכנית האימון שלו לקראת הקאמבק לזירת האגרוף בשנה הבאה. היא כוללת, איך לא, דגש חזק על ריצה. קיבלנו הזמנה לשמוע על זה ישירות ממנו באירוע של חברת הביגוד Under Armour המספקת לו ביגוד לאימונים בקור ובחורף. 

ההפסד בלונדון, ספטמבר 2021

המתאגרף הבריטי אנתוני ג’ושוע, בן 32, דרך לראשונה בזירה כשהיה בן 18, קטף אליפות בבריטניה, באירופה ואליפות עולם. באולימפיאדת לונדון (2012) זכה במדליית זהב כשהתחרה בקטגוריית משקל סופר כבד. הוא מתנשא לגובה 1.98 ס”מ ומשקלו 109 קילוגרמים ועם זאת אתלטי, מהיר ודומיננטי במיוחד בענף האגרוף במשקל כבד.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

בספטמבר האחרון – הפסד דרמטי טלטל את הקריירה שלו. מעטים העריכו כי המתאגרף אלכסנדר אוסיק האוקראיני יצליח להביסו בקרב, שכן רק תקופה קצרה לפני כן החליט אוסיק לעלות למשקל הכבד. שניהם התייצבו לקרב על תואר אלוף עולם – בקטגוריות שונות, אבל איי ג’יי נוצח בנקודות על ידי אלכסנדר אוסיק והפסיד את התואר. הקרב הוגדר כ”משעמם” וג’ושוע ספג ביקורת על התפקוד שלו, ועל כך שסיים את הקרב חבול ומושפל. 

זה היה ההפסד השני של ג’ושוע בקריירה. בשנת 2019 הוא הפסיד למתאגרף אנדי רואיז אך ניצח אותו בקרב חוזר שנה אחר כך. לאחר ההפסד אמר לתקשורת: “איכזבתי אנשים, הייתי צריך אולי לנקוט בתוכנית אחרת אבל אני יכול לחזור ולהיות שוב האלוף. אצפה בקרב ואתקן את הטעויות שעשיתי. יש לי הזדמנות לזכות בפעם השלישית בתואר ולחרוט את שמי בהיסטוריה. אמרתי לו בסוף שעוד ניפגש”.

תכנית האימונים של איי ג’יי 

ואכן אנתוני ג’ושוע לא מבזבז רגע. באירוע וירטואלי שערך עם נותנת החסות שלו, חברת Under Armour, סיפר על תכנית האימונים שלו ועל ההחלטה לשים בה דגש על ריצה בתנאי מזג אוויר קרים. “כשאני לא בתקופות ארוכות של קרבות אני מתרכז באימונים בצורה אינטנסיבית. אני מתאמן כרגע גם פיזית אבל בעיקר ולא פחות חשוב, מבחינה מנטלית” מספר ג’ושוע. במסגרת תהליך ההתאוששות מהקרב הוא ביצע אימוני מתיחות רבים, פעילויות low impact כמו הליכה, ריצה קלה ורכיבה על אופניים. 

“הריצה בתנאי מזג אוויר קרים היא קשה, אבל זה קשה להתאמן תמיד, גם בחום. זה מחזק אותנו מנטלית לעשות את זה ולעבור את המכשול. לפעמים מביטים מחוץ לחלון ולא רוצים להתאמן. אבל אז אני נזכר איך נהגתי פעם לעבודה וראיתי אנשים רצים בחוץ ונהנים. הם כנראה רצו לפני העבודה ונהנו מהריצה. ואני חשבתי על זה שעבורי הריצה היא חלק מהעבודה. איזה מזל יש לי”. אנתוני ג’ושוע מסביר את הרעיון עליו מתבססת תכנית האימונים שלו לפיו באימון בקור האימונים הפיזיים שלובים באימונים המנטליים. “באימון בקור אנחנו מנסים גם לצאת מאזור הנוחות וגם להביא את עצמנו למצב של נוחות בתנאים האלו. היסטורית ידוע שלוחמים השתמשו בקור כדי להתחזק מנטלית“.

“לריצה יש חלק אינטגרלי בשגרת האימונים שלנו” הוא מספר, “תמיד משלבים עוד דברים אבל ריצה היא החלק הכי בסיסי באימונים שלי. בני אדם רצו במשך מאות שנים, הרבה לפני שהיו מסילות ריצה”. כדי לחזק את סיבול הלב-ריאה לפני הקרב איי ג’יי מקפיד להקיף את עצמו באנשים שחזקים ממנו בענפי ספורט שונים “ככה הם דוחפים אותי קדימה חזק יותר. כשמתחילים לרוץ וזה נהיה קשה, אתה לומד להתגבר על קשיים. גם אם קשה מסיימים את הריצה”. 

כשנשאל מה היה המרחק שלו אם היה אצן, הוא נזכר בתכנית טלוויזיה בה אספו ספורטאים ממגוון ענפים ונתנו להם להתחרות זה בזה בריצת מאה מטר. “ניצחתי שם את מו פארח” הוא צוחק (פארח פעמיים ברציפות אלוף אולימפי בריצת 5000 ו-10,000 מטר). “אם הייתי אתלט, 100 מטר היה המרחק שלי בוודאות, זה גם המרחק בעל היוקרה הגבוהה ביותר ותשומת הלב הרבה ביותר”.

שיתוף הפעולה עם חברת Under Armour

סגן הנשיא של Under Armour העולמית, פול ווינספר הרחיב באירוע הוירטואלי על שיתוף הפעולה של ג’ושוע עם החברה. “יש לנו מתקן עולמי ואנחנו למעשה מזמינים אליו אתלטים מכל העולם למבחנים ובדיקות כדי לתת להם יתרון. חלק מזה כולל גם עבודה מנטלית. המרכז הזה בנוי סביב הרצון להבין את האתלטים שלנו ומה הם צריכים. אנחנו עושים ניתוח עמוק ורואים את כל המדדים שלהם – גם דברים כמו איך הם רואים ורמת הקואורדינציה שלהם. בסופו של דבר זה עוזר לנו לעצב מוצרים בהתבסס על הניסיון איתם והצרכים שלהם”. 

ווינספר מרחיב “הקור מביא איתו בעיות משל עצמו. זה לא נעים לקבל את מכת הקור הראשונה. אנחנו בונים שכבות בסיס שמתמחות בכליאת אוויר כדי לבודד מהקור. אנחנו חושבים המון על הרכיבים כדי שהבגדים לא יירטבו. גם בנעליים אנחנו שמים דגש על להפוך אותן לאטומות למים ושלוליות”. הטכנולוגיות העיקריות של Under Armour לתנאי החורף הן ה UA RUSH™ – בד מענין שעושה שימוש באינפרהרד כדי להחזיר חום שנפלט מהגוף חזרה אל המתאמן, וכן טכנלוגיות ColdGear® שמשמשות לחימום משמעותי מבלי לאבד את יכולת נידוף הלחות החוצה מהעור.

מאת: ניב יגור, אדם סימן טוב