ריצה ליד מים היא בעיניי הריצה הכי קסומה שיש, השילוב של העצים והשיחים לאורך המסלול בשילוב הצליל של פכפוך המים והזרימה יוצר הרמוניה מופלאה של טבע. קבלו מסלול מומלץ לריצה באזור ירדנית – חוויית טבע מרעננת.

הירדנית 

הירדנית ממוקמת בין סכר דגניה אשר בדרום מערב הכנרת לסכר אלומות. באזור זה הכנרת זורמת לירדן, ומשמש אתר טבילה לנוצרים המגיעים למקום.

נהר הירדן זורם לאט במקטע זה ומאפשר רחצה במים קרירים ונוחים לרחצה. בגדה לאורך הנחל ניתן למצוא אזורים בהם ניתן להתמקם עם אוהל או מחצלת ולהנות מרביצה ושכשוך במים. חובבי האסקסטרים ימצאו חבלים הקשורים לגזעי עץ שניתן להתנדנד עליהם ולקפוץ למים.

לחצו פה להצטרף לערוץ הווטסאפ של RUNPANEL!
קבוצה שקטה עם 2-3 הודעות בשבוע ותוכן מעולה:
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

מאפייני המסלול 

  • אזור: כנרת / עמק הירדן
  • אופי המסלול: הלוך חזור
  • סוג הדרך: שביל בטון, שבילים לבנים, אדמה
  • אורך: 10 ק”מ
  • גובה מצטבר: מסלול מישורי ברובו עם עלייה לקראת הסוף של כ 110 מטר.
  • נקודת התחלה: וייז
  • קובץ ניווט: GPX
  • מפת המסלול:

הגעה למסלול וחנייה

בעונות האביב והקיץ מומלץ להגיע אל המסלול בשעות הבוקר המוקדמות לפני שהשמש עולה ומחממת את האוויר. הלחות והטמפרטורות באזור זה הן מהגבוהות בארץ. נחנה את הרכב בחניית העפר מיד לאחר שפנינו שמאלה לכיוון האתר של רוב רוי.

ירדנית

תיאור המסלול

מהחנייה נרוץ לכיוון דרום, לפנינו יהיה שער אשר מונע כניסת רכבים למסלול, שם יתחיל גם שביל הבטון ושם גם יתחיל המסע המופלא שלנו אל מסלול קסום לצידו של נהר הירדן. המסלול המתואר בעל מרחק של 10 ק״מ. בגלל האופי של הלוך חזור, ניתן לקצר את המרחק בקלות על בסיס הגעה לחצי מהמרחק הרצוי ולחזור חזרה.

נרוץ על שביל הבטון כאשר הנהר נמצא משמאלנו, כעבור כמה מטרים ישנו פיצול מזלג בשביל. הפיצול השמאלי הינו שביל עבור נגישות נכים למים, אנחנו נמשיך לרוץ על הפיצול הימני. נחלוף על פני עצי אקליפטוס עבי גזע אשר הענפים שלהם נושקים למים ומייצרים צלילים של שכשוך במים. כעבור קילומטר לערך נפגוש את סכר אלומות, הסכר בנוי מסלעים ועפר כ 2 ק”מ מדרום לסכר דגניה. סכר אלומות נבנה כדי להפריד בין מים באיכות גבוהה מצפון לסכר, ומים מזוהמים ובאיכות נמוכה מדרומו ולכן מומלץ לא להיכנס למים דרומית לסכר.

נחלוף את הסכר ונמשיך לרוץ דרומה על שביל הבטון ונהנה מנופה של צמחיית נחל עבותה וירוקה, נהר המתפתל ומלווה אותנו בזרימה רגועה.

בקילומטר השני לערך נחצה גשרון קטן ונפנה שמאלה על השביל, הנוף ישתנה למרבדי צמחיה נמוכה ושדות חקלאיים המשתרעים מערבה.

ירדנית

בשעות הבוקר יוכלו חדי העין להבחין בחיות הבר המאפיינות את האזור: חזירי בר, שועלים ועוד בחלק היבשתי, בצידד של הנחל תוכלו לראות נוטריות, צבי מים וברווזים השוחים להנאתם . אחרי 500 מטר לערך שביל הבטון מסתיים לכאורה, אנחנו נתעלם מסיומו המטודי של השביל ונרוץ מקטע קצר על האדמה עד שהשביל יופיע מחדש.

ירדנית

כעבור כ 3.5 ק”מ נגיע לגשר בית זרע. נחצה את הגשר, נעצור רגע להתפעל מפלאי הטבע והגשר הקסום נצטלם ונפנה ימינה מיד בסוף הגשר אל השביל הלבן שממשיך דרומה. באזור זה הירדן יוצר בריכה שעושה חשק לקפוץ אליה.

ירדנית

לאחר הפניה ימינה הירדן יזרום מימיננו והשביל הופך להיות שביל לבן ונח לריצה מלווה בקני סוף תמירים וסבוכים. השביל מתעקל שמאלה ואנחנו נפגוש עלייה שתימשך כ 500 מטר. ברום העלייה ממוקם מצפה מוסה הצופה על שמורת הירדן הדרומי.

ירדנית

לאחר שאיפה של אוויר ותצפית קצרה על הנוף המקסים, נפנה שמאלה ונרוץ לאורך הגדר של בית העלמין עוד כ 500 מטר. ברחבת העפר ליד בית העלמין השעון יראה כי הגעתם למרחק של 5 ק”מ. בנקודה זו תוכלו להחליט אם להאריך את המסלול או לחזור על עקבותיכם וכך לבצע מסלול של 10 ק”מ. כמובן שההמלצה שלנו היא להתרענן במים. בסיום המסלול תמצאו לכם אזור בו תוכלו לרדת למים בקלות ותתרעננו לפני החזרה לרכב.

ירדנית

לאורך כל המסלול ישנן פינות חמד רבות בהן ניתן לעצור להצטלם, או לחזור ולעשות בהן פיקניק.

שימו לב שאין ברזי מים לשתייה לאורך המסלול. השאירו את השטח נקי גם לבאים אחריכם ואם הנכם מחובבי הפלוגינג, קחו אתכם שקית לדרך, הטבע יודה לכם.

מה עושים אחרי הריצה?

באזור יש לא מעט בתי עסק ששווה לפקוד בסיום הפעילות הספורטיבית. קפה ארתור בחצר כנרת שם תוכלו להתפנק בקפה ומאפה אל מול נופי הכנרת. ג’ונגל כיף – גן החיות בבית זרע בו ניתן לגעת וללטף מגוון של בעלי חיים. גליתא חוות השוקולד בקיבוץ דגניה א, שייט קיאקים בירדן ברוב רוי, תמר כנרת מרכז המבקרים והחנות שם תוכלו לחדש את מלאי התמרים ישר מהעץ. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מאת: הוד קליין
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: