בשל מלחמת ה7 באוקטובר, הנוף המדברי המאפיין את אליפות ישראל בטריאתלון הוחלף בנופיו של הר הגלבוע. הים האדום הוחלף בסחנה (גן השלושה) ומזג האוויר היה אירופה. לצד הערכה על ההפקה למרות המצב, השיפוט קיבל החלטות שנויות במחלוקת

ספורטאי ליגת הילדים והנוער בטריאתלון חיכו בקוצר רוח לסיום העונה המסורתי בעיר אילת. אך המלחמה שפרצה בשבעה באוקטובר טרפה את הקלפים לכל עם ישראל וגם לענף הטריאתלון: כיוון שאילת עמוסה במפונים השוכנים בבתי המלון, ולא ניתן לסגור כבישים בתקופה הזו, נאלצו למצוא מיקום אחר. בזמן קצר יחסית הרימו את האירוע בסחנה, עם החלטה קשה של ביטול תחרות לקבוצות הגיל. כל הספורטאיות בתחרות זכו לסבסוד עלות התחרות ולמתנה מקסימה בחסות פרויקט אתנה. בנוסף, האיגוד דאג לאירוח ספורטאים אשר פונו מבתיהם ואף במקצה השליחים נוער ועלית ציינו את שמות של יישובי עוטף עזה. 

שמחנו בני, עומרי ואני, ספורטאי קבוצת Trimore, להגיע לתחרות על אף פציעתו בשבת הקודמת לתחרות. האווירה במתחם, מזג האוויר כמו בהזמנה, מפגש עם הורי כל הקבוצות ואושיות הענף גרמו ליום מהנה במיוחד. הבאתי את דבריהם של כמה ממאמני הקבוצות על התחרות: 

גלו את הווצאפ לקבלת כתבות ראנפאנל:
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

 

ליאור כהן, מאמן XtriM ומנהל מקצועי באיגוד

“להרים אירוע של שלושה ימים לתחרות אליפות ישראל במתכונת חדשה, מסלול חדש, בימים מורכבים אלו דרש ממני לחיות בחודש האחרון בחבל ארץ יפיפיה, עמק המעיינות. שבועיים קודם התחרות לא ישנתי ואני שמח לשתף שאני מסיים את הסופ”ש הזה, מרוצה מאוד.

לתחרות נרשמו 508 ספורטאים מתוכם כ- 100 ספורטאיות ועוד 47 קבוצות במקצה השליחים. מתכונת התחרות לגילאי 14-19 כללה מקצה חצי גמר וגמר. 

ליאור כהן אביב לוי XtriM

ליאור כהן ואביב לוי מאמן ואלופת ישראל XtriM (צילום שי לוי)

התחרות התקיימה בפארק גן השלושה, הרכיבה התקיימה בטבעת ההיקפית הפנימית של הפארק. המיקום היווה אתגר בטיחותי לרכיבת האופנים וגם במקצה השליחים עלתה בעיה של העברת מקל מסודרת. יחד עם חברת ההפקה וחברי הנהלת האיגוד שהעניקו לי גיבוי מלא לרצוני לקיים בכל מחיר את התחרות למען הדור הבא. התגברנו על המכשולים ואין מאושר ממני לספר שלא היה פינוי אחד לבית החולים. כן היו התרסקויות אך ניתן לספור אותן על כף יד אחת. 

אליפות ישראל לספורטאי עלית התקיימה גם היא במתכונת חדשה. הספורטאים רכבו על כביש פתוח אך מאובטח עם רכב מוביל ורכבים סוגרים, בקר טכני, רופא ומד”א יחד עם כל האישורים הנדרשים על מנת שיוכלו לקבל ניקוד עולמי לתחרויות בשנה הקרובה. תמיד אפשר ללמוד ולשפר ואני מאמין שעוד נחזור להתחרות כאן עם כמות גדולה יותר של ספורטאים.”

שחיה מאתגרת יש יאמרו אלימה מדי  (צילום: הראל זילברמן)

גיא כפתורי – מאמן The Buttons

הקבוצה הגדולה בתחרות היתה “הכפתורים” של גיא כפתורי. הוא מספר:

“קודם כל ולפני הכל, אני מבקש גם פה, להודות לליאור כהן, לאיגוד הטריאתלון, חברי ההנהלה וכל מי שעמל רבות להרים את התחרות הנחוצה כל כך הזו. במיוחד בימים מורכבים אלו, אני בטוח שזה היה מבצע מאתגר ולא פשוט. הגענו 57 ספורטאים מקבוצת The Buttons  לגן השלושה. אני גאה בכל אחד ואחת מספורטאי הקבוצה ומשפחותיהם. ההפקה הייתה טובה וזה ניכר ביום חמישי במסגרת חצאי הגמר והגמר. 

ביום שישי, שבו התקיימו מקצה הילדים והשליחים הרגשתי ירידה משמעותית באיכותה: היו חסרים מרשלים על המסלולים שתפקידם להכווין ולשמור על בטיחות הספורטאים. ספורטאים חזרו בתום התחרות וסיפרו שיש המון מטיילים על המסלול. חלקם נאלצו לרכב בין המטיילים. לצערי ספורטאית בת 9, נפסלה כי לא היתה הכוונה. נכון שזו גם האחריות שלה אך ממש כאב לי עליה גם כשהיא לא מתאמנת שלי. המסלול היה מסומן אך זה לא מספיק. בסוף אלו ספורטאים צעירים, נרגשים שצריכים תשומת לב מחשבתית. 

 

 

מטרת העל היא שכולם יסיימו את התחרות בבטחה וחיוך. חשתי באדישות כשביקשתי ליצור חוצץ ע”י קונוסים במסלול הריצה כדי לסמן מסלול הלוך ומסלול חזור. הנוער מנוסה מאוד ויודע להתנהל נכון בריצה כך גם כשלא מסומן. הילדים הצעירים פחות. 

במקצה השליחים, לא הושקעה מספיק מחשבה על העברת מקל מסודרת. בפועל בהחלפה הראשונה היה בלאגן שאפילו השופט התבלבל. לאחר מכן, זה סודר אך מספיקה החלפה אחת לא תקינה וקבוצות השליחים מאבדים זמן יקר. טריאתלון נוער וילדים שונה מטריאתלון קבוצות הגיל וחשוב להבין את זה.

טריאתלון נוער

(צילום: הראל זילברמן)

לתחושתי, צוות השיפוט לקח חלק מרכזי ופעיל מידי בתחרות. פסילתה של עמרי בינדרמן מקבוצת Trimore (לצד עדי כספי Roadrunner, הערת מערכת) היה עבורי אירוע מטלטל עם תוצאה כואבת של עוול כבד מאוד: כשפוסלים ספורטאית מכל סיבה שהיא, יש לעשות זאת בצורה מסודרת שתקפה על כל המתחרים. היו לא מעט ספורטאים שניתן היה לפסול באותו היום. לחלקם ניתן עונש זמן וחלק לא נענשו כלל. 

אני לא חושב שהמטרה היתה אישית נגד עמרי אבל או שיש אכיפה גורפת או שאין. הפסילה והתנהלות של ועדת השיפוט וועדת הערר היתה לא תקינה. קבוצת הגיל 16-19 היא משמעותית מאוד לענף כולו בכלל ובפרט מקצה הבנות, הסובל ממחסור של ספורטאיות. יש חוקה בענף הטריאתלון ויש לקיים אותה מתחילת האירוע ועד סופו באופן שווה. יש לבדוק את הרכב ועדת הערר ולעמוד על כך שנציגיה יבינו בטריאתלון הנוער והילדים. במיוחד כאשר מקבלים החלטות כאלה באליפות ישראל. בנוסף, ברשותה של ההנהלה, דבריהם של כל המאמנים בנושא לא נלקחו בחשבון. תחושתי, שמחפשים את המאמנים. ההנהלה משדרת למפיקים, לעובדים ולשופטים שהמאמנים מראש לא בסדר. ואלו מגיעים טעונים מאוד כלפינו. לא מהססים לאיים עלינו בפסילות קבוצה ובקיום ועדות משמעת כלפינו במהלך התחרות.

השופטים, כמו כולנו צריכים לעזור לכל הענף לזרוח, לספורטאים וספורטאיות שלנו להגיע להישגים ולסיים כל תחרות בתחושה הטובה ביותר ועם מוטיבציה להמשיך להתאמן ולהשתפר לתחרות הבאה.

הראל זילברמן

(צילום: הראל זילברמן)

אורי זילברמן מאמן אס”א רופין 

“קודם כל, עצם קיומה של אליפות ישראל לילדים ונוער זה מאוד משמעותי. אין דבר בריא יותר לספורטאים האלה מאשר לשמור על שגרה ככל האפשר. הכנה לתחרות משמעותית, היא סוג של הצלה לרבים מהם. הקושי להוציא אל הפועל תחרות בתקופה כזו ברור לכולם. בראש, ניר כהן, מנהל התחרות, וליאור כהן, המנהל המקצועי שעבדו יחד על תכנון התחרות יומם וליל במסירות ובנחישות. על כך הערכתי הגדולה. לדעתי, מיקום התחרות חייב להישמר לשנים הבאות. לא כתחליף לטריאתלון אילת אלא בנוסף. כלל המסלולים, כולל מסלול הרכיבה טובים מאוד. הכי דומים למסלולים שאנחנו חווים באירופה.

יחד עם זאת, יש כשלים ארגוניים שקרו השנה ואסור שיחזרו. על אף שיחות רבות, מפריע לי לראות ולשמוע שחלק מהשופטים עדיין רואים במאמנים ובספורטאים גורם עוין לביצוע עבודתם. זה נושא אשר חייב להיפתר. ברמה המקצועית, 

(צילום: הראל זילברמן)

כמות הספורטאים ובעיקר הספורטאיות חייבת לעלות. חשוב שנשים לב לקבוצות שפעילותן גדלה כמו קבוצת XtriM, קבוצת טרי לייף האילתית, קבוצת בני הרצליה וקבוצת פור פיטנס. מצד שני, להאיר זרקור על קבוצות חשובות ותיקות שהיקף הפעילות הצטמצם וחלקן לא השתתפו באירוע של אליפות ישראל  כמו קבוצת סוהו, קבוצת גליל עליון, קבוצת נס ציונה, קבוצת טרילניז, קבוצת אלתרמנס ואחרות.”

רן שגיב ורוני זבליק משדרים אהבה חוצת קבוצות (צילום: הראל זילברמן)

עידן סנדק ואור ברגר, קבוצת Trimore 

“בכנות, אנחנו חושבים שמגיעות מחמאות רבות על עצם קיום התחרות בתנאי מלחמה וימים כואבים כל כך בארץ. לא קיים דבר חף משגיאות אבל באמת שהאירוע זרם, המסלול התגלה כבטוח אך יותר טכני. יש בעיית בטיחות כיוון שאין סטריליות בתוך הפארק ממטיילים והיתה הפרעה במקצה השליחים. 

לא נסתיר שקדמו לתחרות לא מעט ויכוחים בין המאמנים לאיגוד, בשל חששות הורים ושלנו המאמנים. אך כולנו הבנו את חשיבות התחרות וההזדמנות לתחרות בסיום העונה. מעט אור בתוך החושך שאנחנו חווים. התעלנו על עצמנו כדי להוציא את התחרות אל הפועל לטובת הנוער והילדים וגם בשביל עצמנו. קבוצתנו הגיעה בנוכחות מרשימה. לכבוד המאורע והנצחתו של גל אייזנקוט ז”ל, קפטן הקבוצה הראשון של Trimore יצרנו קעקוע עם תמונתו של גל, כולנו ענדו סרט שחור. יהי זכרו ברוך.

לצד מחמאות המגיעות ביושר, אנחנו מודאגים מאוד שההנהלה הבכירה ותחתם שופטי תחרויות מהווים גורם מחרב בתחרויות וגם בתחרות הזו. כמעט ואין מקצה שלא היתה בו שערוריה שיפוטית או כמעט שערוריה שיפוטית: החל מחצי הגמר הראשון של הנוער כשלא הקיפו מצוף ולא היה במקום שופט שחייה על מנת שהמסלול יהיה ברור, במיוחד כשמדובר במסלול חדש. לא היתה אכיפה וענישה. ממשיך דרך התערבות בוטה והפרעות לזרימת מהלך התחרות של הספורטאים ע”י השופטים. 

(צילום: הראל זילברמן)

אסור לשופט לעצור ספורטאי באמצע תחרות, גם אם ספורטאי שגה והניח את האופנים שלו במקום לא נכון. לא עוצרים את הספורטאי ומחזירים אותו לתקן את טעותו. אלא דואגים לרשום את מספר הברזל שלו ומענישים אותו בעונש זמן. לשם כך קיימת עמדת עונש הזמן. לחלק מהספורטאים נתנו עונש זמן אחרי שסיימו את התחרות, ולא ניתנה להם ההזדמנות לרצות את עונש הזמן. לשמחתנו, ספורטאים מהקבוצות השונות העידו לטובתם והדברים שונו. 

תנאי התחרות הובילו שחייה מאוד אגרסיבית. הסחנה מקסים ואחלה טמפרטורה של המים. לספורטאים פחות נחמד, כיוון שזינוק מתוך המים גורם לתחילת שחייה מאוד צפופה וקרבת המצוף הראשון גורם ל”מכבסה” המסורתית להיות הרבה יותר עוצמתית. אך כללי הטריאתלון מאוד ברורים. יש שחייה אגרסיבית לגיטימית והיא חלק מהתחרות שעונשה עונש זמן. לעומת אקט אלים או שחייה לא לגיטימית הכוללת אלימות לא לגיטימית מתמשכת שעלולים אף לגרום לעצירת התחרות ולפסילת מתחרים. 

זינוק מהמים (צילום: הראל זילברמן)

מתחילת האירוע ובשל התנאים היתה אלימות בשחייה שהיא לא לגיטימית והשיפוט העלים עין. במיוחד במקצה הבנים. אך לעומת זאת, במקצה הבנות שבו זינקו 10 בנות בלבד בצפיפות שנדרשה מהן, בחרו לא להעלים עין ולפסול ספורטאית קבוצת Trimore (לצד ספורטאית רודראנר, הערת מערכת). אם היה ניתן עונש זמן, זה היה מקובל עלינו לחלוטין. אך פסילה היא עונש לא מידתי לעבירה. הגשנו ערעור אך חברי הוועדה לא דנו בערעור בצורה חוקית כיוון שהספורטאית ואנחנו לא זומנו לוועדת הערר. הדיון נערך בהעדרנו. בבוקר יום שישי זימנו אותנו לוועדה נוספת. קיווינו שהועדה הבינה שעשתה טעות. אך, זומנו כדי שהוועדה תצדיק מבחינתה את התהליך התקין שלטענתה קיימה. 

במעמד הערעור, עמרי בינדרמן שטחה את טיעוניה בצורה בוגרת ומרשימה, כשהיא מסבירה בדיוק את מה שקרה במים עם השחיינית הנוספת. ועדת הערר תלתה את החלטה על הנחה שגויה מכתב הערעור הראשון. בפועל, כשוועדת ערר חדשה מתכנסת מתחילים ערעור מחדש עפ”י החוקה. לצערנו, הפסילה נותרה בעינה. כאב וכואב לנו מאוד שעמרי עברה חווית משפט לא הוגן וסיימה את העונה בתחושת החמצה גדולה. שהיא נושאת את תחושת העלבון וחוסר האמון של ועדת הערר בה כספורטאית. אחרי הופעה מדהימה במקצה שלה, אותו סיימה במקום השני.”

בינדרמן – סיימה במקום השני ונפסלה שלא בצדק לדעת רבים (צילום: הראל זילברמן)

לאור העונש שקיבלה עמרי וההתנהלות הלא תקינה מבחינתם של ועדת הערר, מאמני Trimore קיבלו החלטה לא להתחרות במקצה השליחים. החלטה זו גררה ביקורת על הרוח הספורטיבית של קבוצת Trimore ואי קבלת החלטת ועדת הערר.

ארז אייזנברג, קבוצת טים משגב: 

“בסופ”ש האחרון, התקיימה אליפות ישראל בטריאתלון בעמק המעיינות. האירוע התפרס על פני יומיים. התחרות נחלקה למספר גדול יותר של מקצים, בשל מגבלות המקום הקיים. בסביבה: שחייה בבריכה העליונה של הסחנה (מלבן באורך 230 מ), רכיבה במסלול מעגלי בין שדות העמק (6.7 ק״מ) וריצה בתוך מתחם הסחנה כאשר כל מקצה עשה את המרחקים בהתאם לגיל המזנקים. 

התחרות אורגנה בצורה יוצאת דופן. ניתן היה לראות שאנשים רבים עשו לילות כימים כדי להפיק את האירוע אל הפועל על אף הקשיים שהיו בדרך והקולות שחשבו שאין לקיים אירוע בעת הזו.

באופן אישי, אני מסיר את הכובע ומודה על קיום התחרות שהייתה נקודת אור משמעותית לילדים ולבני הנוער בתקופה מאתגרת זו.”

שרון מעוז, קבוצת מעוז  טריאתלון

“הייתה תחרות מצויינת, מאורגנת היטב. תודה גדולה לניר כהן, מפיק האירוע, איגוד הטריאתלון וליאור כהן. התפאורה של עמק המעיינות הייתה יוצאת מן הכלל. המתווה אכן לא מתאים לתחרויות ארוכות ולבוגרים אך לנוער ולצעירים הוא מתווה מצויין. קבוצתנו הגיעה בהרכב גדול יחסית ואני מקווה לתחרויות נוספות באזורי הפריפריה אפילו כחלופה לתחרות המסורתית באילת.”

שחייה בתנאים שיצרו מאבקי מיקום (צילום: הראל זילברמן)

גיל קופר, מנכ”ל האיגוד

“אליפות ישראל שהתקיימה בעמק המעיינות היא הצלחה מסחררת. מספיק לראות את הפרצופים המחייכים (והמזיעים) של הילדים ובני הנוער שהגיעו להתחרות ואת בני משפחותיהם כדי להבין עד כמה ההתעקשות שלנו לקיים את האליפות דווקא בתקופה לא פשוטה זו נשאה פרי. אני שמח שבתקופה בה מתבטלות תחרויות רבות הצליח האיגוד להעמיד תחרות ברמה גבוהה. תודה למפונים מהישובים בצפון הארץ ובדרומה שהגיעו להתחרות, תודה למאמנים, לקבוצות השונות, לשותפים הרבים ולכל מי שעזר להפיק ולארגן את האירוע”

ישראל (איסי) לוינסון, יו”ר האיגוד

“להנהלת האיגוד וחבריה היה חשוב לקיים את אליפות ישראל גם השנה. במתווה לא פשוט אשר דרש הרבה יוזמה ושינויים. אני שמח שהתוצאה הייתה טובה וניכר כי כל הספורטאים נהנו מאוד. וזו באמת הצלחה.

 לגבי הטענות על טעויות בשיפוט צריך לזכור כי חשוב לשמור על ערכי ספורט ולנהוג ולקבל את ההחלטות השיפוט גם אם מישהו לא מסכים איתם, מותר כמובן ואף רצוי לערער – אולם ברגע שהתקבלה החלטה סופית אני מצפה מחברי האיגוד לנהוג לפיה גם אם אינם מסכימים איתה. זהו בסיס קיומנו כענף ספורט – וחוסר יכולת לקבל את התוצאות ימיט קלון על כל הענף.

לסיום, רוצה שוב לומר תודה לכל מי שהיה חלק מהארגון הזה ודחף להפיק אירוע יוצא מן הכלל לטובת כלל הספורטאים.ות”

תוצאות עיקריות

אלופי ישראל לשנת 2023 הם אביב לוי מקבוצת XtriM ואלמוג אלעזרי מקבוצת The Buttons.

 • מקצה עלית נשים
  • אביב לוי – XtriM
  • קורזונינה סופיה
 • מקצה עלית גברים  
  • אלמוג אלעזרי – The Buttons
  • שחר עגור – Road Runner 
  • שביט חייט- Trimore מכבי ת”א       
 • 16-19 בנים
  • רום שלו Team seroya
  • רום רבר Multi
  • אייל וינשטיין – Trimore מכבי ת”א
 • 16-19 בנות
  • יומי צידון Sadot Triathlon
  • נטע נפתלי אסא רופין עמק חפר
  • גור ליאור Sadot Triathlon
 •  בנים 16-17
  • ברון רוי Road Runner
  • שטיבל מיכאל Sadot Triathlon
  • שגיא איתן אסא רופין עמק חפר

פודיום השרפרף של עלית הגברים: מימין – שביט חייט 3, אלמוג אלעזרי 1, שחר עגור 2 (צילום: אור ברגר)

 •  בנים 14-15
  • עומרי כהן Xtrim Urban Fitness Club
  • רם כדורי The Buttons
  • אביב ליאם The Buttons
 • 14-15 בנות
  • רוני ויסקופף וקס Trimore מכבי ת”א
  • עמית בן אדיבה Sadot Triathlon
  • אדר קורנט איילות אלתרמנס
 •  בנים 13
  • דניאל הרשקוביץ Trimore מכבי ת”א
  • מיכאל הרשקוביץ Trimore מכבי ת”א
  • אריאלי לוינסקי Xtrim Urban Fitness Club
 •  בנות 13
  • מאיה פורת  איילות אלתרמנס
  • מאיה ברטוב Road Runner
  • יהלי צידקיהו Road Runner
 •  בנים 12
  • אנטוני ברזקין  4Fitness
  • מתן בכר The Buttons
  • עידו קליינמן קליינמנס
 •  בנות 12
  • נטע עמיר Road Runner
  • הילי מיטל Road Runner
  • הילה דרנגר Sadot Triathlon
גלו את הווצאפ לקבלת כתבות ראנפאנל:
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל
 •  בנים 11
  • אפק כהן  Sadot Triathlon
  • רום סנדק Trimore מכבי ת”א
  • ניצן אש Trilaniz
 •  בנות 11
  • ערבה מיקליס איילות אלתרמנס
  • דניאל אלמגור אלתרמנס 
  • שירה סייג Scr Team
 •  בנים 10
  • מיכאל שלום Road Runner
  • מתן סולומון אלתרמנס
  • בן שרף מעוז טריאתלון
 •  בנות 10
  • ליאת ליבסטר איילות אלתרמנס
  • יובל ברק Road Runner
  • יעלה לוי Multi
 •  בנים עד גיל 9
  • איתן קליינמן קליינמנס
  • אוהד וינר שיבי מעוז טריאתלון 
  • יוגב חמו 4Fitness
 •  בנות עד גיל 9
  • אביה סרף The Buttons
  • מוריה דרנגר Sadot Triathlon 
  • רות מויאל 4Fitness

אלופי ישראל במקצה שליחים ילדים מתחת לגיל ל-13

 • Road Runner Kids
 • The Buttons
 • Trilife

אלופי ישראל במקצה נוער ועלית

 • Road Runner -קבוצת מפלסים
 • אסא רופין עמק חפר – קבוצת נתיב העשרה
 • Sadot Triathlon – קבוצת ניר עוז

 הצטרפו לניוזלטר שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

עם הפנים לפגרה, עוד מילה

החזקים שהגיעו עד לכאן, זכו בקינוח. רשימת מנצחי ומנצחות של אליפות ישראל 2023 מכל הגילאים. מאחורי המקומות הראשונים, עומדים ספורטאים וספורטאיות רבים, כולם מדהימים בכישרונם וברצונם להנות, להתאמן ולהיתחרות. בתחרות הבאה, תנו להם תשואות. הם ראויים לכל מילה טובה ומחיאת כף.

מאת: ורדי בכור
צילום: הראל זילברמן, שי לוי, אור ברגר

שתפו את זה! פה בכפתורים למטה: