החיטה  צומחת בשדות בשיא הדרה, מזג האוויר קריר ונעים, אור ראשון מאפשר ריצה מוקדמת זה הזמן לרוץ בינות לשדות הירוקים ולצפות במופע זריחה מרהיב מעל בקעת הירדן, בכוכב הירדן.

כוכב הירדן

כוכב הירדן, הוא מבצר צלבני מפואר ויפה המשקיף אל עמק הירדן, ממש מעל קיבוץ נווה-אור – בין בית שאן לכנרת. שמותיו הנוספים הם יפה נוף וכוכב הרוחות, ורבים מכירים אותו פשוט בקיצור “כאוכב”. הוא נמצא בפסגה בגובה 312 מטרים מעל פני הים אבל זה נראה הרבה יותר דרמטי מעמק הירדן מעליו הוא מתנשא בפער של מעל 500 מטרים. 

הצטרפו לווצאפ שלנו:
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

כוכב הירדן – מאפייני המסלול 

  • אופי המסלול: חד כיווני, מעגלי
  • סוג הדרך: אספלט, שבילים לבנים, אדמה
  • אורך: 10 ק”מ אם יחכה לכם רכב בגן הלאומי, 20 ק”מ אם תרוצו חזרה
  • גובה מצטבר: 320 מטר
  • רמת קושי: בינוני בהלוך, קל בחזור
  • נקודת התחלה: וייז
  • להורדת קובץ GPX: לחצו פה

תיאור מסלול כוכב הירדן

נחנה בחניה בכניסה למושב מולדת בצד שמאל. בחלקה הראשון של הריצה נעבור בתוך המושב, כבדו את הגרים במקום ושמרו על השקט והניקיון. לאחר המעבר באזור המגורים נחצה את אזור הרפתות. באזור ה 2 ק”מ נמצא אתר הנצחה מיוחד להנצחת חללי המקום במלחמות ישראל והשואה בצורת מעגל אבני בזלת.

משם נמשיך על הדרך הראשית אל שער היציאה לשדות. הדרך תוביל אותנו בירידה לכיוון נחל ברית, כאשר משמאלנו נוכל לראות את רכס צבאים. באזור הקילומטר הרביעי נפגוש במעבר מים הנוצר מעין יובלה. לאחר מעבר המים נפנה שמאלה ונתחיל לטפס במעלה ההר משמאלנו זורם נחל תולע. בחודשים מרץ אפריל יפרשו לימינינו שדות חיטה ירוקים אשר ככל שנרוץ לכיוון חודשי הקיץ נפגוש אותם בגוונים הולכים ומזהיבים ומשמאלנו נפגוש בחרדל בשיא פריחתו.

כוכב הירדן

הדרך תוביל אותנו במעלה ההר בשיפועים משתנים, לרגעים יגלו לנו נופי בקעת הירדן, הרי ירדן, משמאלנו נוכל לראות את גבעות המורה ומתחתינו שדות מולדת ומושבי הסביבה. אם תצאו בשעה הנכונה לפי שעות הזריחה תזכו לראות את הזריחה עולה מולכם בשיא תפארתה מעל שדות החיטה, המסלול מתפתל לו בדרכו לשיא הגובה ולכם כל שנותר הוא לנשום מלוא הריאות אוויר הרים, להתפעל מהנוף ולהמשיך לטפס. בדרך תפגשו שלט מכוון אל בית עלמין אחוזת שושנה. הסקרנים מוזמנים לפנות ימינה ולאחר הביקור במצפור לחזור למסלול. אחוזת שושנה היא חווה ברמת כוכב במזרח הגליל התחתון, כקילומטר מדרום למצודת כוכב הירדן. היא הוקמה בשנת 1959 כביתם של הסייר והלוחם האגדי מאיר הר-ציון ז”ל ומשפחתו ונקראת על שם אחותו שושנה, שנרצחה בידי בדואים בשנת 1954 בעת טיול במדבר יהודה. 

הר- ציון היה מלוחמי יחידה 101 עליה פיקד אריאל שרון ומגיבורי פעולות התגמול בשנות החמישים. הוא עוטר בעיטור העוז, היה מפקדה הראשון של סיירת צנחנים וממקימי סיירת מטכ”ל. יחידה 101 נועדה לתת מענה לאימת הפאדיון והמסתננים ממצרים ומירדן. למרבה הצער, שושנה אחותו של מאיר נרצחה באחת מפעולות הפדאיון בין עין גדי לירושלים. מאיר הר ציון נפטר ב-14 במרץ 2014 ונקבר באחוזת שושנה שכה אהב. הנוף מהאחוזה מרשים ביותר. אם תמשיכו מעט צפונה ממנה תגיעו לנקודת תצפית ממנה ניתן לראות חלק מיישובי העמק, ביניהם: אשדות יעקב, גשר, נווה אור, ירדנה, בית יוסף וחמדיה. אם לא פניתם לכיוון האחוזה המשיכו במעלה הדרך עד שתפגשו בכביש המוביל לגן הלאומי שהכניסה שלו נמצאת 100 מטר מימינכם, המרחק בכניסה הוא בערך ב-9.5 קילומטר. הכניסה לגן החל מהשעה 8:00.

כוכב הירדן

חסרי המזל מבינכם שחיכה להם רכב לא יהנו מהמשך המסלול. אם בחרתם לחזור לנקודת ההתחלה בריצה כל שנותר לכם הוא לפנות לכיוון מערב ולרוץ על הדרך המובילה מערבה.  מימינכם תוכלו לראות את רמות סירין עליהן יש תחנות רוח לייצור חשמל, מנקודות מסוימות תוכלו לראות את הפינה הדרומית של הכנרת, מולכם תוכלו לראות ביום עם ראות טובה את המראות עוצרי נשימה של  הר תבור, הרי נצרת, גבעות המורה ומשמאלכם את רכס הגלבוע.

כוכב הירדן

המסלול יוביל אותנו מערבה במגמת ירידה בינות לשדות חקלאיים, שדות בר, מטעים ואולי אם יתמזל מזלכם תפגשו חיות בר באזור.

כוכב הירדן

המשכו של המסלול חוזר אל חלקו המערבי של נחל ברית ואיתו נחלוף בפאתי היישוב טייבה הצפוני, שם נפנה לכיוון דרום חזרה לכיוון המושב מולדת עד שנגיע לחניה בה השארתם את הרכבים.

כוכב הירדן

מה עושים אחרי הריצה בכוכב הירדן?

באזור יש לא מעט עגלות קפה, תוכלו להנות מארוחת בוקר עשירה בסי-קפה בית השיטה, בעגלת הקפה עגלושקי במחלף גדעונה, גוגה קפה בכפר יחזקאל ועוד.

מאת: הוד קליין

הגיבו על הכתבה! לחצו לתגובות באינסטגרם של ראנפאנל, ואפשר גם להגיב בעמוד הפייסבוק שלנו

הצטרפו לניוזלטר – פעם בשבוע בלבד עם תכנים מעולים מהפאנל:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים