בתור אחד שרץ כמעט כל יום עם הכלב שלו, אני שואל את עצמי לא מעט מה עושים בקיץ כשהטמפרטורות עולות והאם להמשיך לרוץ עם הכלב למרות החום? יצאתי למבחן ווסט קירור לכלב

אין ספק שהחום הוא הגורם שהכי משפיע על הכלב, יותר מהמרחק או מהירות הריצה. לכלבים אין מנגנון קירור עצמי יעיל כמו שיש לנו. הם לא מזיעים חוץ מזיעה מכפות הרגליים שאינה משמעותית ולכן קשה להם לקרר את עצמם. כששמעתי על ווסט הקירור לכלבים של חברת Ruffwear החלטתי שאני רוצה לנסות ולבדוק האם הוא עובד. והתשובה? כמה פשוט, ככה יעיל.  

  • דגם: Swamp Cooler Zip
  • מחיר: 229 ש”ח
  • לינק לציוד Ruffwear באתר היבואן

ווסט קירור לכלבים? הייתי סקפטי 

אני לא מאלה שאוהבים לקום מוקדם במיוחד כדי לרוץ. אני רץ את רוב הריצות שלי בקצב נוח ולכן אני אוהב לצאת אליהן בשעה 8:00-9:00 בבוקר, גם בקיץ. הבעיה היא שלכלב אלה כבר שעות חמות, ובשיא הקיץ גם ריצה בצל היא קשה עבורו. כבר חשבתי לקחת אותו איתי פחות לריצות, גם כדי לא להעמיס עליו מידי וגם כי עם החום, בסוף הריצות, הוא מוריד קצב לכזה שכבר מפריע לי לרוץ ומעכב אותי. בהתחלה הייתי סקפטי עד כמה ווסט הקירור Swamp Cooler Zip של חברת Ruffwear באמת יכול לעבוד, כי הרי כל חולצות הקירור הנמכרות לבני אדם הן בעיקר גימיק ולא באמת מקררות. אבל גם ידעתי שאין לי מה להפסיד, זה לא יכול להחמיר את המצב. 

אל תפסידו כתבות ריצה איכותיות- הצטרפו לקבוצה השקטה שלנו בווטסאפ, כנסו:
הצטרפו לקבוצות ראנפאנל

דבר הוטרינר – הסכנה במכת חום

שאלנו את הוטרינר ד”ר עזרא שהרבני מהי מכת חום אצל כלבים ואיך נמנעים ממנה:

טמפרטורת הגוף בכל בעלי החיים מווסתת על ידי מנגנונים פנימיים אשר מגיבים לשינויי טמפרטורה המתרחשים בגוף. טמפרטורה נורמלית של כלבים יכולה להגיע ל-39.5 מעלות, ואילו בזמן מכת חום היא מגיעה אל מעל 41 מעלות ועד 43 מעלות, טמפרטורה זו מסכנת את חייהם. 41 מעלות נחשבת לטמפרטורה הקריטית, משום שמעבר לה מערכות קירור הגוף כושלות, או לחילופין אינן יעילות. מעבר לנקודה זו, מתחיל הרס של חלבונים בגוף בעל החיים ואיתו גם הרס רקמות בגוף שעלול להביא לכשל מערכות כללי, אפקט זה הינו מכת חום.

בבני האדם, מערכת הקירור של הגוף נעשית על ידי הזעה, טיפות של נוזלים מצטברות על פני העור ומתאדות ממנו, פעולת האידוי מקררת את פני העור, סמוך לפני העור מצויים כלי דם קטנים רבים, המתרחבים בזמן עומס חום, כך שיותר דם מצוי בהם בכל רגע נתון. פעולת אידוי הזיעה, מקררת את הדם הזורם בכלי דם אלו וכך נשמרת טמפרטורת הדם ואיתה גם טמפ’ הגוף בתחום הנורמלי.

ווסט קירור

גם בעלי החיים מזיעים אך רמת ההזעה שלהם פחותה בהרבה בהשוואה לאדם. בלוטות הזיעה שלהם מפותחות פחות והן מצויות במספר קטן ביחס לשטח פני הגוף. מנגנון ההלחתה בכלבים הוא המנגנון החלופי לקירור, והוא מבוסס על העברת זרם אוויר על פני הלשון. זו הסיבה שכלבים נושמים מהר ובפה פתוח בזמן מאמץ גופני או כאשר הטמפרטורה הסביבתית עולה. הלשון עשירה בכלי דם ונרטבת באמצעות הרוק, והרוק למעשה מתאדה מעל פני הלשון. מנגנון אידוי וקרבה לכלי הדם קיים גם בשיטה זו, אך סך כל שטח הפנים של כלי דם העוברים קירור קטן בהרבה בהשוואה לבני האדם. לכן, כלבים רגישים יותר מהאדם למכות חום.

ווסט הקירור הוא דרך לעזור לכלב לקרר את הגוף, אך עדיין יש לשים לב שלא לצאת איתו לפעילות בשעות החמות ולהיות עירני למצב הכלב.

איך עובד מנגנון הקירור בווסט?

Ruffwear Performance Dog Gear היא יצרנית של מוצרי outdoor לכלבים. החברה נוסדה בארה”ב בשנת 1994. המוצר הראשון שלהם היה הקערה המתקפלת. מאז Ruffwear גדלה ופיתחה קו שלם של מוצרים לכלבים ולבעליהם, כולל חגורות, תיקים, ווסטים, מגפיים לכלבים, קולרים, רצועות וכו’.

המוצרים של ראפוור מגיעים עם הוראות פשוטות. שלושה שלבים: לטבול במים, לשים על הכלב, לצאת לריצה. זהו. הופתעתי כמה שזה פשוט. הווסט מורכב מ-3 שכבות שמטרתן להצליח לאגור את המים ושכבה אלסטית נוספת שמטרתה לייצר הצללה על גופו של הכלב. האלסטיות של החומר מאפשרת לו לעטוף את הכלב בצורה נוחה וצמודה לגוף מבלי שהווסט יזוז במהלך הריצה. 

קירור לכלב

החששות שלפני השימוש בווסט הקירור

כשהבנתי איך ווסט הקירור עובד זה העלה בי כמה ספקות לגבי הנוחות של השימוש במוצר: 

החשש הראשון היה שהכלב שלי שלא אוהב להירטב, למשל במקלחת או כשעוברים ליד ממטרה, יירתע מלשים עליו ווסט ספוג במים. בהתחלה אחרי הטבילה סחטתי את הווסט כדי שיהיה רק לח ולא רטוב לגמרי. לשמחתי הכלב אמנם לא התלהב מלשים את הווסט, אך קישר בינו לבין ההתארגנות ליציאה לריצה, ולכן הוא לא התנגד. בהדרגה הבנתי שאני יכול גם להשאיר את הווסט ספוג ביותר מים וזה בסדר מבחינת הכלב. אז את המכשול הראשון עברתי.

החשש השני שלי היה שאולי זה יצליח לקרר אותו, אבל כשאסיים את הריצה ואחזור עם הכלב הביתה אני אקבל כלב עם פרווה רטובה שילכלך לי את הבית. אפשר להגיד שעד סוף ריצה של כשעה הווסט נותר מעט לח והפרווה של הכלב יבשה לחלוטין, כך שאין כאן באמת בעיה.

קירור לכלב

החשש השלישי הוא איך אני מלביש את הווסט על הכלב כשהוא למעשה מטפטף מים מבלי להרטיב את הבית. במקרה שלי זה קל כי יש לי חצר. אני מלביש את הכלב בווסט בחצר ואז שם עליו את הרתמה ויוצא לריצה. עבור מי שאין לו חצר זה קצת יותר בעייתי כי צריך לטבול את הווסט בדלי מים. אפשר לסחוט את הווסט וכך הוא יטפטף פחות, אבל אז גם האפקטיביות שלו נפגעת כי הוא יתייבש מהר יותר. הפתרון של לקחת את הדלי אל מחוץ לבית ואז להשאיר אותו בכניסה עד סוף הריצה הוא לא מספיק נוח. אופציה אחרת היא לקחת בקבוק מים ולהרטיב את הווסט מחוץ לבית או למצוא איזה צינור בחצר הבניין. בכל מקרה את את הטפטוף בבית אפשר לנקות כמובן, ועדיין זה פחות נוח.

לפני שממשיכים- קבלו מאיתנו את הכתבות בנוח פעם בשבוע:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

ווסט קירור – עיצוב 

הווסט נראה טוב על הכלב. לבד יש מעין ברק ששומר על המראה של הווסט ספורטיבי, עם מחזירי אור, בדומה לחולצת דרי פיט. גם כשהווסט ספוג במים זה לא משפיע על הנראות שלו, ואפילו אחרי חודש של שימוש בו הוא נראה כמו חדש. 

הבד מחומר אלסטי כך שזה יושב על הכלב צמוד ולא זז. למה זה חשוב? כי זה מאפשר לשים מעל ווסט הקירור גם רתמה מבלי שהם ישפיעו על התפקוד אחד של השניה. הווסט מאפשר חופש למפרקים. הוא נפתח ונסגר ע”י רוכסן שנרכס בקלות מה שהופך את המשימה של לשים את הווסט על הכלב או להוריד אותו ממנו לפשוטות למדי. 

קירור

התוצאות בפועל – זה באמת מקרר?

אני רגיל לרוץ עם הכלב כל יום. גם הוא רגיל לזה ואוהב את הריצות, אך עושה רושם שהקיץ מפריע לו. הוא מסיים את הריצות עייף יותר, אולי אפילו עייף מידי. זה גרם לי לתהות האם כדאי לרוץ איתו פחות כדי להוריד ממנו עומס, או שמבחינתו למרות החום הוא מעדיף את הריצה על פני ישיבה בבית כל היום. לכן קיוויתי שווסט הקירור יעבוד וכך יטה את הכף לטובת המשך הריצות איתו. 

מהתרשמותי ווסט הקירור Swamp Cooler Zip באמת עושה את העבודה. הכלב פחות משתרך מאחורי לאורך הריצה וגם כשמגיעים הביתה הוא פחות מרוח על הרצפה ומנסה להתקרר. אי אפשר להגיד שלא חם לו, אבל כנראה שמשמעותית פחות. 

הייתי מדמה את זה לתחושה של הליכה עם בגד ים רטוב במזג אוויר חם. בגד הים הרטוב לא גורם לזה שלא יהיה לי חם, אבל הוא בהחלט עוזר בקירור הגוף עד שהוא מתייבש, ופחות חם ללכת עם בגד ים רטוב מאשר עם בגד ים יבש. 

קירור לכלב

ווסט קירור של ראפווייר – סיכום

מחיר הווסט Swamp Cooler Zip הוא 229 שקלים. לא זול אבל בהחלט שווה כל שקל. מבחינתי זה לרוץ עם הווסט או לוותר על חלק מהריצות עם הכלב ולכן מבחינתי הידיעה שאני עוזר לכלב שלי לקבל חוויה טובה יותר מהריצה שווה את הכל.

ווסט הקירור של ראפוור הוא מוצר מצוין. אין בו איזה תחכום או טכנולוגיה יוצאים מן הכלל אבל עצם הרעיון יחד עם החשיבה על הפרטים הקטנים שישמרו על נוחות השימוש בווסט הופכים אותו למוצר טוב שאני ממליץ עליו לכל מי שרץ עם הכלב בקיץ או סתם עושה איתו טיולים של למעלה משעה כמו מסלולים וטיולים בשטח. יחד עם זאת, צריך לזכור שעדיין מנגנון ויסות החום של הכלב פחות טוב מזה שלנו. לכן מומלץ שלא לצאת עם הכלב בשמש ויש להרבות בשתייה ובתשומת לב לסימני מצוקה שהוא עלול להראות.

יתרונות 

  • קל לשימוש. רק טובלים במים ושמים על הכלב.
  • גם בזמן שהמוצר ספוג מים הוא יושב טוב על הכלב ואין לו משקל שמכביד על הכלב.
  • בסיום הריצה הכלב יבש ולא ספוג מים.

חסרונות

  • יכול ללכלך את הבית בזמן ההלבשה על הכלב. לא נוח למי שאין לו חצר.
  • תוך שעה המוצר כבר די יבש ולכן אם רוצים פעילות ארוכה יותר צריך להרטיב אותו מחדש.
מאת: אור דלח
צילום: דור ויטלין ואור דלח

הגעת עד לפה? כנראה שזה שווה שיתוף – פה, עם הכפתורים האלה למטה: